Babiš dotuje své hnutí. ANO mu dluží už 65 milionů korun

ČTK ČTK
1. 4. 2015 16:20
Politické strany měly do středy podat zprávu o svém financování. Komunisté loni hospodařili s téměř třináctimilionovým přebytkem.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vládní hnutí ANO loni prohloubilo dluh vůči svému zakladateli a předsedovi Andreji Babišovi na 65 milionů korun. Za troje volby loni vydalo přes 88 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy o loňském hospodaření, kterou politické strany musely do středy doručit do Sněmovny.

Zprávu o financování podaly i další politické subjekty zastoupené v dolní komoře Parlamentu. Opoziční KSČM loni hospodařila se ziskem 12,8 milionu korun. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vykázalo ztrátu 4,57 milionu korun, kterou pokryly přebytky z minulých let.

Z vládních stran podle dosavadních informací hospodařila loni se ziskem KDU-ČSL, připsala si přibližně 6,7 milionu korun. Loňské hospodaření ČSSD skončilo schodkem 47,5 milionu korun. Na troje volby, evropské, komunální a senátní, loni dala nejsilnější vládní strana 125 milionů korun.

Ve ztrátě téměř 52 milionů korun skončila loni i někdejší největší vládní strana ODS. I opoziční TOP 09 loni hospodařila se ztrátou, a to přes deset milionů korun, pokryla ji z rezerv z minulých let. Stejně jako ostatní strany většinu výdajů dala na tři volební kampaně, a to více než 59 milionů korun.

Za nedoručení zprávy hrozí až zrušení

Do středečního poledne zprávy doručilo 126 stran a hnutí z celkových 250 subjektů, které ke konci prosince evidovalo ministerstvo vnitra, řekl předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Strany mohou výroční zprávy doručit přímo do Sněmovny nebo poslat poštou, v takovém případě rozhoduje poštovní razítko na obálce.

Sněmovní kontrolní výbor nyní prověří, zda zprávy dorazily včas a jsou úplné. Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.

Vedle základních údajů o hospodaření musejí strany a hnutí uvádět ve zprávách dary od jednotlivců i firem včetně darovacích smluv.

Hospodaření opozičního hnutí Úsvit se stalo jednou z příčin sporů, které zmítají hnutím i jeho poslaneckým klubem. Kvůli sporům vyloučil poslanecký klub ze svých řad předsedu hnutí Tomia Okamuru i svého bývalého předsedu Radima Fialu. Obě křídla se obviňují ze zbytečného utrácení a dokonce z vyvádění peněz Úsvitu. Ve hře jsou údajně desítky milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy