Babiš dotuje své hnutí. ANO mu dluží už 65 milionů korun

ČTK ČTK
1. 4. 2015 16:20
Politické strany měly do středy podat zprávu o svém financování. Komunisté loni hospodařili s téměř třináctimilionovým přebytkem.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vládní hnutí ANO loni prohloubilo dluh vůči svému zakladateli a předsedovi Andreji Babišovi na 65 milionů korun. Za troje volby loni vydalo přes 88 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy o loňském hospodaření, kterou politické strany musely do středy doručit do Sněmovny.

Zprávu o financování podaly i další politické subjekty zastoupené v dolní komoře Parlamentu. Opoziční KSČM loni hospodařila se ziskem 12,8 milionu korun. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vykázalo ztrátu 4,57 milionu korun, kterou pokryly přebytky z minulých let.

Z vládních stran podle dosavadních informací hospodařila loni se ziskem KDU-ČSL, připsala si přibližně 6,7 milionu korun. Loňské hospodaření ČSSD skončilo schodkem 47,5 milionu korun. Na troje volby, evropské, komunální a senátní, loni dala nejsilnější vládní strana 125 milionů korun.

Ve ztrátě téměř 52 milionů korun skončila loni i někdejší největší vládní strana ODS. I opoziční TOP 09 loni hospodařila se ztrátou, a to přes deset milionů korun, pokryla ji z rezerv z minulých let. Stejně jako ostatní strany většinu výdajů dala na tři volební kampaně, a to více než 59 milionů korun.

Za nedoručení zprávy hrozí až zrušení

Do středečního poledne zprávy doručilo 126 stran a hnutí z celkových 250 subjektů, které ke konci prosince evidovalo ministerstvo vnitra, řekl předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Strany mohou výroční zprávy doručit přímo do Sněmovny nebo poslat poštou, v takovém případě rozhoduje poštovní razítko na obálce.

Sněmovní kontrolní výbor nyní prověří, zda zprávy dorazily včas a jsou úplné. Pokud některá strana dokument opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě zrušení. Předložení úplné zprávy je mimo jiné podmínkou pro to, aby stát stranám a hnutím vyplatil zákonem dané příspěvky z veřejných peněz.

Vedle základních údajů o hospodaření musejí strany a hnutí uvádět ve zprávách dary od jednotlivců i firem včetně darovacích smluv.

Hospodaření opozičního hnutí Úsvit se stalo jednou z příčin sporů, které zmítají hnutím i jeho poslaneckým klubem. Kvůli sporům vyloučil poslanecký klub ze svých řad předsedu hnutí Tomia Okamuru i svého bývalého předsedu Radima Fialu. Obě křídla se obviňují ze zbytečného utrácení a dokonce z vyvádění peněz Úsvitu. Ve hře jsou údajně desítky milionů korun.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy