ČSSD i ODS skončily loni v mínusu desítek milionů korun

ČTK ČTK
30. 3. 2015 11:22
ČSSD má schodek 47,5 milionu, ODS 51,9. KDU-ČSL vydělala 6,7 milionu korun.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Loňské hospodaření ČSSD skončilo schodkem 47,5 milionu korun. Předloni přitom vytvořila zisk 34,9 milionu korun. Na troje volby - evropské, komunální a senátní loni dala nejsilnější vládní strana 125 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které poskytl místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec. Ve ztrátě loni skončila i někdejší největší vládní strana ODS, a to 51,9 milionu korun. Naopak KDU-ČSL vytvořila zisk 6,7 milionu korun.

Sociální demokraté hospodařili loni s výnosy 219,4 milionu korun a s náklady 266,9 milionu korun. "Na pokrytí schodku jsme si udělali rezervu v roce 2013, částka činila přes 40 milionů korun," uvedl Starec. Další část schodku ČSSD pokryla čerpáním kontokorentního účtu.

Nejsilnější vládní strana dostala skoro 25,2 milionu z členských příspěvků, podle Starce jde o rekordní sumu. Dalších 20,1 milionu získala ČSSD z pronájmu nemovitostí a 23,7 milionu z darů. Státní příspěvky za volby a na činnost činily přes 150 milionů korun.

Své akciové společnosti Cíl dlužila ČSSD ke konci loňského roku 162,65 milionu korun, meziročně o tři miliony méně. Zhruba ze 42,3 na 73,8 milionu korun ale sociální demokraté meziročně zvýšili úvěr u banky FIO. Naopak pohledávky měli celkem za deset milionů korun.

Na peněžitých darech od firem dostala ČSSD loni pět milionů korun. Nejvyšší částku, milion, sociálním demokratům poslala firma Filler z Prušánek. Jednotlivci dali nejsilnější vládní straně v penězích celkem 18,6 milionu. Například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dal 91.000 korun. Nejvyšší jednorázový dar od jednotlivců činil půl milionu korun.

Výroční finanční zprávy za loňský rok musejí registrované strany a hnutí poslat do Sněmovny nejpozději 1. dubna. Sociální demokraté tak učinili podle Starce v pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy