ANO zvažuje divokou kartu: Kompletně úřednickou vládu

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 8. 11. 2013 12:00
Varianta vlády odborníků má být řešením případného patu v povolebních jednáních.
Úpěšné volby za nimi, jednání o vládě před nimi.
Úpěšné volby za nimi, jednání o vládě před nimi. | Foto: Reuters

Praha - Hnutí ANO požaduje funkci předsedy Sněmovny. Zástupci strany Andreje Babiše to sdělili při pátečním povolebním jednání s KDU-ČSL.

"Je to tradice, že pokud má jedna ze dvou nejsilnějších stran premiéra, druhé připadne předseda," sdělila deníku Aktuálně.cz 1. místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Lidovci požadavek údajně vzali na vědomí. Obě strany preferují čtyři místopředsedy sněmovny.

ANO se také s KDU-ČSL dohodlo na snížení počtu sněmovních výborů a podvýborů. Chtějí tak ušetřit několik milionů korun ročně.

Počet výborů by měl klesnout ze 17 na 16 díky spojení výborů pro obranu a bezpečnost. Ty už v minulosti sloučeny byly, rozdělily se po minulých volbách, když se hledala funkce pro Radka Johna (VV).

Strany se také shodly na zrušení řady podvýborů a komisí. Podle zástupců ANO by stačilo, aby výbory věnovaly svým tématům dostatek času, podvýbory by pak nebyly potřeba.

"Z mé oblasti třeba výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který má dva podvýbory. Zrovna tento výbor toho v rovině zákonů zase tolik neprojednává, aby tam byly potřeba dva podvýbory," dodala Jourová.

Na jednání se řešil také rozpočet. "Vyvineme maximální snahu, abychom zabránili rozpočtovému provizoriu, případně aby bylo co nejkratší. Bude-li to možné, budeme usilovat o snížení rozpočtového schodku, který navrhuje vláda," shodli se poslanci.

Již na minulém jednání se KDU-ČSL a ANO dohodly, že do vlády půjdou buď obě strany nebo žádná. S dalším jednání se čeká na nedělní jednání sociálních demokratů.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy