ANO zvažuje divokou kartu: Kompletně úřednickou vládu

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 8. 11. 2013 12:00
Varianta vlády odborníků má být řešením případného patu v povolebních jednáních.
Úpěšné volby za nimi, jednání o vládě před nimi.
Úpěšné volby za nimi, jednání o vládě před nimi. | Foto: Reuters

Praha - Hnutí ANO požaduje funkci předsedy Sněmovny. Zástupci strany Andreje Babiše to sdělili při pátečním povolebním jednání s KDU-ČSL.

"Je to tradice, že pokud má jedna ze dvou nejsilnějších stran premiéra, druhé připadne předseda," sdělila deníku Aktuálně.cz 1. místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Lidovci požadavek údajně vzali na vědomí. Obě strany preferují čtyři místopředsedy sněmovny.

ANO se také s KDU-ČSL dohodlo na snížení počtu sněmovních výborů a podvýborů. Chtějí tak ušetřit několik milionů korun ročně.

Počet výborů by měl klesnout ze 17 na 16 díky spojení výborů pro obranu a bezpečnost. Ty už v minulosti sloučeny byly, rozdělily se po minulých volbách, když se hledala funkce pro Radka Johna (VV).

Strany se také shodly na zrušení řady podvýborů a komisí. Podle zástupců ANO by stačilo, aby výbory věnovaly svým tématům dostatek času, podvýbory by pak nebyly potřeba.

"Z mé oblasti třeba výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který má dva podvýbory. Zrovna tento výbor toho v rovině zákonů zase tolik neprojednává, aby tam byly potřeba dva podvýbory," dodala Jourová.

Na jednání se řešil také rozpočet. "Vyvineme maximální snahu, abychom zabránili rozpočtovému provizoriu, případně aby bylo co nejkratší. Bude-li to možné, budeme usilovat o snížení rozpočtového schodku, který navrhuje vláda," shodli se poslanci.

Již na minulém jednání se KDU-ČSL a ANO dohodly, že do vlády půjdou buď obě strany nebo žádná. S dalším jednání se čeká na nedělní jednání sociálních demokratů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy