Politici: Mynář káže vodu, pije víno. Ať zveřejní majetek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 1. 2015 7:10
Hnutí Starostové chce, aby hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil majetková přiznání za dvacet let. Kancléř však odmítá zveřejnit i současný plat.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí Starostové a nezávislí chce, aby kancléř prezidenta Vratislav Mynář zveřejnil majetková přiznání za posledních dvacet let.

K výzvě prezidentovi Miloši Zemanovi politiky přiměl jak nedávný Mynářův nákup vily v pražských Strašnicích od advokáta lobbisty Romana Janouška za pouhých 5,5 milionu korun, tak dřívější Zemanova i Mynářova podpora majetkovým přiznáním.

"Pan kancléř se už nápadně podobá jiným, které pan prezident v minulosti kritizoval za pochybně nabytý majetek. Tím spíš čekám, že to nestrpí ve svém nejbližším okolí. Proto musí pan Mynář rozkrýt své majetkové poměry a vyvrátit podezření, že jeho majetek je vyšší, než odpovídá jeho příjmům,“ uvedl 1. místopředseda STAN Petr Gazdík.

Mynář však v úterý vzkázal občanům, že do peněz, kterými zaplatil dům s pozemkem, jim de facto nic není. Vše prý zaplatil z prostředků, které si vydělal ještě předtím, než se stal vysokým státním úředníkem.

Plat? Až mě vyzve soud

Navíc nehodlá zveřejnit ani svůj současný plat. "Plat se zveřejnit nechystám, pokud k tomu nebudu soudně vyzván," uvedl kancléř. Byl to přitom právě on, kdo v minulosti jako představitel Strany práv občanů - Zemanovců podporoval zavedení majetkových přiznání pro státní činitele.

To je podle Starostů důkazem, že Mynář podle něj káže vodu a pije víno. "Dost mě překvapuje, že se k tomu prezident republiky zatím staví tak shovívavě," dodal politik. Zeman v úterý přes svého mluvčího sice vzkázal, že Mynář by měl vyvrátit podezření ohledně nákupu vily, to se však zatím nestalo.

Starostové upozorňují také na to, že na rozdíl od státních úředníků musí majetková přiznání podávat i většina politiků na komunální úrovni. Hnutí proto chystá novelu zákona, která by nařídila vysokým úředníkům zveřejnit majetek před nástupem do funkce a po jejím opuštění.

 

Právě se děje

Další zprávy