Prezident Mynáře neodvolá. Vše je v pořádku, říká kancléř

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 1. 2015 15:51
Prezidentův kancléř v České televizi vysvětloval nízkou cenu vily, kterou koupil od advokáta Víta Širokého. Hrad je s obhajobou spokojen.
Vratislav Mynář a Miloš Zeman na sjezdu SPOZ.
Vratislav Mynář a Miloš Zeman na sjezdu SPOZ. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hra na vysvětlování podezřele výhodné koupě vily hradním kancléřem má třetí dějství a blíží se ke konci. Po Blesku a Deníku se Vratislav Mynář nechal slyšet přes telemost v České televizi. Reagoval tak na žádost Hradu, aby vyvrátil pochybnosti nákupu.

Cena 5,5 milionu korun nízká není, protože dům je na rozpadnutí a advokáta Víta Širokého nikdy před koupí neviděl, to ve zkratce vzkázal Mynář veřejnosti i svému zaměstnavateli z Pražského hradu. Ten totiž o tři hodiny dříve prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka vyzval Mynáře, aby koupi vily veřejně vysvětlil.

Výsledek Mynářova vystoupení je ale rozporuplný stejně jako reakce Hradu. "Pan kancléř již včera poskytl vysvětlující vyjádření regionálnímu Deníku a dnes na tuto aktivitu navázal a pochybnosti vyvrací," vzkázal Aktuálně.cz mluvčí prezidenta po Mynářově obhajobě ve veřejnoprávní televizi. Kancléř zřejmě svojí argumentací splnil požadavky hlavy státu.

Kvůli realitní aféře se tak nemusí bát o svoji pozici. Prezident Miloš Zeman to vzkázal prostřednictvím svého mluvčího na tiskové konferenci v 11:30. Vyhráno ale Mynář nemá. Dalším třecím bodem bude rozhodnutí o přidělení bezpečnostní prověrky. NBÚ kancléřovu žádost posuzuje více než rok a termín zveřejnění výsledku je nejasný.

Vila Vratislava Mynáře

Vila Vratislava Mynáře
  • Vila byla ve funkcionalistickém stylu postavena v roce 1937 a je podsklepena se dvěma nadzemními podlažími.
  • V roce 1955 byl dům přestaven a upraven na jesle. Poslední nájemci užívali prostory domu jako sídlo firmy.
  • V přízemí je celkem devět místností o výměře 101,5 metru čtverečních, sloužily jako sklad a archiv. V prvním patře je pět místností s terasou o výměře celkem 127,4 metru čtverečních. Ve druhém patře byly kanceláře s příslušenstvím a terasy o výměře 102,3 metru.
  • Zastřešení je sedlové s valbou, dřevěným krovem a pálenou krytinou.
  • Objekt byl vytápěn ústředním topením z centrálního zdroje s termoregulací plynovým kotlem. Výměra zahrady je 592 metrů čtverečních.

Dům je na spadnutí, cena nízká není

Když Vratislav Mynář o tři hodiny později vystoupil v České televizi, znovu odmítl, že by cena, za kterou koupil dvoupatrovou prvorepublikovou vilu v pražských Strašnicích, byla nízká.

"Pokud to bylo před deseti lety a do té vily nebyla investována ani koruna, tak pokles ceny je naprosto pochopitelný," uvedl. Vzhledem k technickému stavu vily prý kupoval vlastně jen pozemek.

"Nevidím na tom nic špatného. Vím, že bude nutná totální rekonstrukce při zachování obvodového zdiva. V tom případě se mi cena nezdá vůbec nízká," prohlásil v ČT Mynář.  

Odmítavě kancléř reagoval i na propojení s majitelem Vítem Širokým. "Nevěděl jsem, kdo je pan doktor Široký, dokud jsem si to včera nepřečetl na nějakém serveru. Viděli jsme se jednou jedinkrát," popírá dlouhodobou známost.

Cena je podle makléřů nízká

Mynář koupil vilu v Praze 10 na konci loňského roku od Víta Širokého, který je mimo jiné i právníkem odsouzeného podnikatele Romana Janouška. Pochyby vyvolala především cena. Za dvoupatrový dům o obytné ploše 330 metrů a pozemek, který má necelých 600 metrů čtverečních, zaplatil 5,5 milionu korun.

Tato částka za vilu v lukrativní lokalitě je podle oslovených realitních makléřů pod tržní cenou.

"Pokud je vila před rekonstrukcí, pohybovala by se její cena mezi dvanácti až šestnácti miliony korun, možná i výše, v závislosti na stavu domu," uvedl pro Aktuálně.cz například jednatel realitní kanceláře Tide Reality Pavel Velebil.

Podle Mynáře je ale zaplacená částka úměrná stavu budovy. "Ten objekt je v dezolátním stavu, a pokud se zachrání obvodové zdivo, budeme rádi. Vevnitř není použitelné nic a možná bude zapotřebí i nějaká injektáž, aby se stavba vůbec zachovala. Z tohoto hlediska cena určitě nízká není," řekl v pondělí kancléř Deníku.

V souvislosti s koupí vily se prodlouží i termín posuzování kancléřovy prověrky. Mynář podle Ovčáčka o změně svých poměrů informoval i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), kde si již více než před rokem hradní kancléř zažádal o bezpečnostní prověrku. Stále ji ale nedostal. Podle některých odborníků by mu její získání mohl zkomplikovat právě i nedávný nákup nemovitosti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy