Praha - Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, jenž byl souzen kvůli tomu, že autem zahradil cestu motorkáři. Ten byl při srážce ve vysoké rychlosti těžce zraněn. Policistu přišly ve středu k soudu podpořit desítky policistů.
Podle soudce se nejednalo o trestný čin. "Nepohlížel jsem na to jako na dopravní nehodu, v takovém případě by byl samozřejmě takový manévr nežádoucí. Šlo o služební zákrok, který reagoval na nastalou situaci, kdy poškozený ujížděl a byl odhodlaný jí ujet," uvedl předseda soudního senátu Miroslav Rákosník.
Upozornil, že i z projevu poškozeného motorkáře bylo vidět, že sám nedoceňuje možné důsledky svých činů. Připomeňme, že několikrát projel na červenou a po Praze se proháněl rychlostí přibližující se chvílemi k 200 kilometrům v hodině. "Pouze čirou náhodou nedošlo ke střetu s projíždějícími vozidly nebo s chodcem. Bylo jen otázkou času, než by nezvládl řízení," řekl soudce. Motorkář podle něj nadřadil svůj zájem, tedy uprchnout policii, nad zájem ostatních účastníků provozu.
Zákon podle Rákosníka počítá s tím, že v případě použití donucovacích prostředků vznikne pachateli újma, a to dokonce i nepřiměřená. Uvedl, že není možné celou situaci zúžit na posuzování vzdáleností a rychlostí, jak se o to pokoušela obžaloba. "Dostali bychom se do absurdna, kdy by si policisté museli říct, že když jede pachatel stopadesátikilometrovou rychlostí, nemohou použít zátarasy, protože to pachatel neubrzdí," dodal soudce.
Nakonec uvedl, že v jednání obžalovaného policisty Vaice neshledal žádný trestný čin. "I pokud by bylo prokázáno jeho nějaké nezákonné jednání, což podle mě nebylo, i toto jednání by bylo kryto institutem krajní nouze," uzavřel soudce. Důrazně se tak rozsudkem postavil za oprávnění policistů využít v krizi i tak drastické metody, jaké bylo možné vidět na záznamech nehody, které byly v soudní síni přehrány.
Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu pro odvolání. "Jsem rád, jak to dopadlo. Spadl mi kámen ze srdce. Pro mě je to pozitivní zpráva zejména v tom smyslu, že lidé, co ujíždějí, nemají vždy vyhráno," řekl policista Vaic po vyhlášení rozsudku.
Motorkář vyvázl s pokutou 30 tisíc korun
Podle obžaloby Šimon Vaic loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Muž, který měl v té době zákaz řízení, již nestihl zabrzdit a při srážce utrpěl vážná zranění. Ještě ve středu ráno Vaic novinářům řekl, že si za svým zákrokem stojí a varoval, že pokud bude za zákrok odsouzen, bude to mít na další práci policistů vliv.
Motorkář dostal trest zákazu řízení a soud mu uložil peněžitou pokutu ve výši třiceti tisíc korun. Motorkář původně žádal proplacení opravy nabourané motorky, což právník souzeného policisty Josef Kopřiva označil za neskutečnou drzost.
Z čeho přesně byl policista viněn, vysvětlil u soudu žalobce. "Policista Vaic učinil zákrok na základě chybné úvahy o jeho přiměřenosti. Místo donucovacího prostředku užití zátarasu k zastavení ujíždějícího vozidla tomuto vozidlu vytvořil náhlou neočekávanou překážku, na kterou nebyl řidič schopen reagovat a došlo ke střetu," uvedl státní zástupce Michal Muravský.
Vaicovi navrhl podmíněný trest, který považoval za adekvátní. Zdůraznil, že Vaic se před soudem nezpovídá kvůli zneužití pravomoci, které je úmyslným trestným činem, a že mu ani není kladeno za vinu, že chtěl motorkáře zranit.
Motorkář nemohl policejní auto včas vidět, vytýká policistovi GIBS
Státní zástupce tedy nerozporoval, že byl policista oprávněn použít zátarasu, nicméně měl problém se způsobem, jakým to udělal. "Pochybení spočívá v tom, že obžalovaný nemohl vidět přijíždějícího motorkáře v době, kdy byl ještě ve svém pruhu, a když zahájil odbočovací manévr, nemohl odhadnout jeho rychlost. Ta nehoda má dvě příčiny, jednou je neočekávaný manévr policisty a druhou nepřiměřená rychlost motorkáře," dodal Muravský.
Ztotožnil se tak se závěrem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta vycházela ze znaleckého posudku, podle kterého řidič nemohl policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu. Motorkář tak srážce podle posudku nemohl zabránit. "Bylo tak porušeno omezení stanovené ustanovením § 53 odst. 5 zákona o Policii ČR, tedy aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nezpůsobil újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání," uvedl mluvčí GIBS Martin Strouhal.
Před soudem ve středu vypovídal i kolega obžalovaného policisty, který spatřil motorkáře Tomáše Berku jako první. "Už měsíc předtím jsem toho samého člověka na té samé motorce honil po Praze 3 na Žižkově, kde mi ujížděl podobným způsobem. Tam se mi ho podařilo chytit, strhl jsem ho z motorky. Pán měl několik zákazů řízení a promile a půl v krvi. Jel tak, že je mi doteď záhadou, že všichni jeho jízdu přežili," uvedl zasahující policista, který si nepřál uvést své jméno.
Na Berku znovu narazil na semaforu, stál jen o dvě auta před služebním vozem. "Poznal jsem ho podle registrační značky a helmy, jak říkám, byla to krátká doba. Byl jsem si jistý, že to je on. Říkám kolegovi, pro jistotu se připoutej, určitě se budeme honit," dodal policista.
Ať nám tedy poradí, jak je máme zastavit
Když k Berkovi vyrazili, otočil se a když je spatřil, vyrazil směrem do Prahy 8. "Jel jsem se služebním vozidlem 170 až 180 kilometrů v hodině a vůbec jsem se mu nepřibližoval. Touhle rychlostí vlétl do Holešovic, kde v tu dobu chodilo mnoho lidí. Sám se divím, že to přežil," řekl policista.
"Pořád chytáme ty stejné lidi se zákazem řízení. Nevím, co se musí stát, aby přestali jezdit. Kolega policista, který udělal všechno možné, aby ho zastavil a ostatní chránil, teď stojí před soudem. To je hodně zvláštní postup generální inspekce. Například nás jako první hlídku, která motorkáře spatřila, vůbec nikdo nevyslechl," upozornil.
Když tento policista přijel na místo nehody, byl už všude kouř. Z motorkáře sestříhal kusy oblečení a začal ho ošetřovat. "Když jsem mu sundal plexisklo, říkám mu, my se známe, co? A on: Jo, minulý měsíc jsi mě honil, co? odpověděl mi," vzpomínal policista.
Dodává, že je pro něj záhadou, jak si státní zástupce mohl myslet, že byl Vaicův zákrok nepřiměřený. "Ať nám tedy poradí, jak ho máme zastavit. Bojím se, že pokud soud dopadne špatně, bude to signál pro ostatní policisty, kteří nebudou chtít dopadnout stejně jako Šimon Vaic. Když kolem nich projede motorkář, který bude nafetovaný a bude mít zákaz řízení, raději to nechají být. A to by bylo hodně špatně," dodal policista.
Obzalovaneho policistu dorazili podporit take motorkari, kteri nesouhlasi s jednanim ujizdejiciho muze na motocyklu, a kteri nesouhlasi se stihanim policisty. pic.twitter.com/5fZiwdCfI0
— Týdeník Policie (@TydenikPolicie) October 10, 2018
Právník souzeného policisty Josef Kopřiva označil postup inspekce za alibistický. "Vzali znalecký posudek a poslali jej k soudu. Místo toho, aby šetření zastavili," okomentoval případ. Podle něj naopak motorkářovo chování naplňovalo znaky trestného činu obecného ohrožení. "Kdyby někoho v takové rychlosti trefil, tak někoho zabije. Pro mě je to potenciální vrah. Nerespektoval nic, měl zákaz řízení a řekl, že si jel projet motorku. Tak kde to jsme?" ptal se advokát.
Manévr, který Vaic použil, je podle něj běžným zákrokem, o kterém policisté musí vědět, že ho mohou použít. "Kam bychom se dostali, kdybychom takovým bezohledným řidičům nechali volný průběh. Ta rychlost byla opravdu šílená," dodal Kopřiva.
Shromáždění na Vaicovu podporu svolala Unie bezpečnostních složek. I organizátor Aleš Lehký upozorňoval, že soudní rozhodnutí do budoucna ovlivní chování policistů při zákrocích. "My v tom vidíme obrovský důsledek do vnitřní policie, protože opravdu ti kluci si rozmyslí, jakým způsobem budou tyto zákroky provádět dál," řekl ráno Lehký.
Vaicovi v posledních dnech vyjádřili podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla, že by policistu účelově kriminalizovala.
Obhájce obžalovaného muže Josef Kopřiva: