Policisté míří do JAR, opět jedou na blind za Krejčířem

Markéta Chaloupská
9. 3. 2010 16:55
Jde již o třetí pokus vyslechnout podnikatele, který pobývá v Jihoafrické republice

Praha - Ve středu v devět hodin ráno začne v jihoafrickém Johannesburgu výslech uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

U jeho výpovědi budou znovu i čeští detektivové z protimafiánského útvaru (ÚOOZ), kteří doufají, že se dozví více o zmizení Krejčířova otce Lamberta.

Jde již o třetí výpravu za uprchlým milionářem. Předchozí dvě skončily pro Česko patem.

Zda třetí výslech vyjde, není příliš jasné. České úřady totiž dosud oficiálně nemají od JAR termín výslechu potvrzený, o čemž mimo jiné svědčí i dokument městského státního zastupitelství v Praze.

"Do dnešního dne nebyla žádná oficiální informace v písemné podobě od dožadovaného státu, tedy JAR, zastupitelství doručena," cituje z dokumentu z 26. 2. 2010 advokát Vladimír Vaněk, obhájce jednoho z obviněných v únosu Krejčířova otce.

Státní zastupitelství to vysvětluje tím, že "návštěvu Krejčíře" dohodlo přes evropskou jednotku pro mezinárodní soudní spolupráci (Eurojust).

"Výslech jsme dohodli přes českého zástupce v Eurojust, který je v telefonickém kontaktu s jihoafrickým státním zástupcem," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

"Jak výslech dopadne, nelze předpovídat. Vše záleží na tom, jak se k tomu postaví jihoafrické orgány," dodala.

U výslechu Krejčíře, který bude u tamního soudu vystupovat v roli svědka, budou čeští policisté jen v roli pozorovatelů. Ptát se budou jejich jihoafričtí kolegové. Podle mezinárodních úmluv totiž nelze, aby české orgány konaly právní úkony na území cizího státu.

Odklad pro nemoc?

Původně se měl výslech konat loni v květnu. Byl ovšem odložen, k soudu se totiž dostavil pouze Krejčířův právník, který klienta omluvil pro nemoc.

K soudu tehdy také přišel advokát Jaroslava Starky Julius Kramarič, kterého tamní policie na místě zadržela - prý se pokoušel Krejčíře před výslechem ovlivnit. Kramarič je sice už nyní v Česku, Jihoafrické soudy ho zprostily obvinění z vydírání až po několika měsících. Mezitím ho ale obvinila česká policie.

Později navíc vyšlo najevo, že policisty z ÚUOZ v zemi někdo okradl. Ani to jim ale nezabránilo, aby jeli v červnu 2008 za Krejčířem znovu. K výslechu se sice dostavil a chtěl vypovídat, nicméně kvůli chybě tamní justice se výslech opět nekonal.

Detektivové do výslechu vkládali velké naděje. Krejčíř, který u tamního soudu vystupoval v roli svědka, se totiž v minulosti nechal několikrát slyšet, že o případu zmizení svého otce hodně ví.

Jaroslav Starka
Jaroslav Starka | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V řadě rozhovorů nepřímo mluvil o tom, že v únosu je "namočen"  příbramský podnikatel Jaroslav Starka. A právě toho policisté již několik let podezřívají, jednoznačné důkazy k vyřešení případu jim ale chyběly.

Tělo se nikdy nenašlo

Z dosavadního policejního vyšetřování vyplývá, že ho unesla skupina šesti mužů, odcizila mu větší množství peněz v hotovosti a také ho nutila uhradit dluhy jeho syna.

Lambert Krejčíř se dodnes nenašel, policie je přesvědčena, že při únosu zemřel.

 

Právě se děje

Další zprávy