Krejčířovi se ulevilo. JAR ho do Česka hned tak nevydá

Markéta Chaloupská
21. 12. 2009 11:25
Nejvyšší soud dnes zrušil Krejčířovi sedmiletý trest za vydírání podnikatele

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř si může na dlouhou dobu oddychnout.

Česko je totiž zase o krok dál od jeho vydání z JAR, kde nyní odsouzený muž pobývá a odkud se ho česká spravedlnost snaží dostat.

Tím, že Nejvyšší soud v pondělí zrušil Krejčířovi sedmiletý trest za vydírání podnikatele, se uprchlík zbavil odsouzení za násilnou trestnou činnost, na kterou JAR pohlíží jinak než na finanční nesrovnalosti, za které byl dosud odsouzen.

Případ vydírání, ke kterému mělo dojít v roce 2002, se znovu vrací na pražský městský soud.

"Jistě, že nám to práci zkomplikuje, ale úřady v JAR jeho vydání stejně nejsou příliš nakloněny," uvedl pod slibem zachování anonymity státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Jeho totožnost redakce zná.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že nemůže nic dělat do doby, než se k tomu vyjádří městský soud.

"Vzhledem k tomu, že tímto krokem nastal posun v Kauze R. Krejčíře, bude se ;ministerstvo opět obracet na Městský soud v Praze. Ten bude muset přezkoumat trestnost celého případu, již podle nového trestního zákoníku a navrhne další postup v případu," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Jitka Zinke.

"Jakmile obdrží MSp stanovisko Městského soudu v Praze, pošle jej do JAR, od níž bude MSp očekávat nové stanovisko," dodala.

V Česku je uprchlý Krejčíř podezřelý z řady trestných činů. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 je v Jihoafrické republice.

Dům za devadesát milionů

Těžkou hlavu Krejčíř udělal úřadům také před několika měsíci, když definitivně prodal svůj dům na Karlově náměstí. Ač má uprchlík v Česku obstavenu většinu majetku, tak se mu dům podařilo prodat za devadesát milionů korun.

Podle smlouvy, kterou má redakce k dispozici, se novými vlastníky dne 7. 4. 2009 stali manželé Petr a Irena Samohýlovi.

Stát přitom transakci mohl jen nečinně přihlížet. Dům měl být sice původně zajištěný i s dalším Krejčířovým majetkem, protože však nešlo přímo o jeho osobní majetek, (byl psaný na Krejčířovu společnost), nemohlo Česko podle platné legislativy nic dělat.

České zákony neumožňují, aby lidem podezřelých z finančních machinací - což je i Krejčířův případ - úřady obstavily majetek, který není výlučně jejich osobním.


 

Právě se děje

před 39 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy