Zchudlý Krejčíř si znovu opatřil peníze státu pod nosem

Markéta Chaloupská
25. 8. 2009 9:40
Uprchlík, který pobývá v JAR, prodal dům za 90 milionů. Přitom má v Česku obstavenu většinu majetku

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, jehož vyšetřuje policie v několika trestních případech, se definitivně zbavil domu na pražském Karlově náměstí. Uprchlík, který pobývá v JAR, má přitom v Česku obstavenu většinu majetku.

Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz nyní pozemek na lukrativní adrese v centru Prahy patří bývalému majiteli obří tiskárny Reproprint Petru Samohýlovi. Ten dům koupil za devadesát milionů korun.

O prodeji nemovitosti redakce Aktuálně.cz psala již na začátku roku. V březnu totiž společnost DKR Invest Praha - úzce napojená na Krejčíře - prodala dům akciové společnosti Těšínská tiskárna, kterou řídí podnikatelova matka Naděžda Krejčířová.

A nyní vyšlo najevo, že necelý měsíc poté se domu Krejčířova rodina zbavila definitivně. Podle smlouvy, kterou má redakce k dispozici, se novými vlastníky dne 7. 4. 2009 stali manželé Petr a Irena Samohýlovi.

Stát přitom transakci mohl jen nečinně přihlížet. Dům měl být sice původně zajištěný i s dalším Krejčířovým majetkem, protože však nešlo přímo o jeho osobní majetek, (byl psaný na Krejčířovu společnost), nemohlo Česko podle platné legislativy nic dělat.

České zákony neumožňují, aby lidem podezřelých z finančních machinací - což je i Krejčířův případ - úřady obstavily majetek, který není výlučně jejich osobním.

Podle zdroje obeznámeného s případem se prodej uskutečnil "nadvakrát" zřejmě proto, aby měl Krejčíř jistotu, že nedojde k žádnému právnímu zádrhelu. Společnost podnikatelovy matky Naděždy totiž mohla v poklidu zařídit všechny potřebné dokumenty.

Od závodění k tiskárně

Dům je nyní ve vlastnictví Petra Samohýla, bývalého automobilového závodníka, který patří mezi "bosse" tiskařského průmyslu.

Se závoděním Samohýl skončil v roce 1990 a vrhl se na polygrafii. Založil úspěšnou firmu Reproprint, mezi její klienty například patří nebo patřily vydavatelství - jako Axel Springer, Burda Praha, Bauer Media, Economia, Mafra nebo Ringier, pak také řetězce nebo cestovní kanceláře.

Klausova vzácná návštěva

Na její služby se také obrací ministerstvo vnitra, ministerstvo životního prostředí či Správa Pražského hradu.

O tom, že má tiskárna s Hradem dobré vztahy, svědčí například to, že podnik v květnu 2007 navštívil i prezident Václav Klaus spolu s manželkou Livií.

Petr Samohýl už v současnosti vlastníkem tiskárny není. Na začátku letošního roku se totiž novým majitelem stala Česká Unigrafie, která patří do skupiny CTY Group, jenž je v rukou slovenských miliardářů Juraje Kamarásova a Ladislava Krajňákova.

Samohýl prý netuší, že dům de facto koupil od Radovana Krejčíře. "Já toho pána neznám a ani nevím, že by měl s tím domem cokoliv společného," řekl Aktuálně.cz.

Dochází Krejčířovi peníze?

Krejčíř je od dubna 2007 v Jihoafrické republice, kam na falešný pas přicestoval ze Seychel. Soud v Johannesburgu pak loni v únoru rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán do Česka k trestnímu stíhání.

Podle dřívějších vyjádření české civilní rozvědky Krejčířovi v zahraničí docházejí peníze, a proto se snaží prodávat svůj majetek v Česku. Loni například prodal sbírku známek, kterou zanechal Krejčířův otec Lambert.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy