Praha - Pražský městský soud osvobodil vrchního radu Národní protidrogové centrály Miroslava Vogela. Obžaloba ho vinila z toho, že kryl trestnou činnost svého informátora, který ve velkém prodával pervitin. Verdikt zatím není pravomocný. Vogel od počátku trvá na tom, že si vůči informátorovi počínal v souladu se zákony i se závazným pokynem policejního prezidenta.
Vogelovi hrozilo až deset let vězení. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, vydírání, nadržování a ohrožení utajované informace. Státní zástupce pro něj nakonec požadoval tříletý zákaz činnosti u bezpečnostních sborů a tříletý podmíněný trest odnětí svobody.
Hlavním a v podstatě jediným svědkem proti Vogelovi je jeho bývalý informátor Petr Ryžák. Obžaloba uvádí, že plukovník Vogel páchal trestnou činnost v letech 2010 až 2012 v souvislosti s Ryžákem, kterého letos liberecký krajský soud nepravomocně poslal na 15 let za mříže kvůli výrobě a prodeji drog. Ryžák tvrdí, že pervitin prodával na pokyn Vogela, aby snadněji pronikl do drogového podsvětí.
Soud dealerovi neuvěřil
Předseda senátu Petr Hovorka však Ryžákovi neuvěřil, a proto Vogela zprostil obžaloby.
"Věrohodnost svědka je od začátku oslabována skutečností, že začal policii poskytovat informace o obžalovaném v okamžiku, kdy byl sám vzat do vazby. Vypovídal nepravdivě veden motivací vyvinit se z vlastního trestního řízení," odůvodnil své rozhodnutí. Při zasedání vyšlo najevo, že Ryžáka před několika dny opět zadržela policie s půl kilogramem efedrinu a že je ve vazbě.
Policista prý věděl o tom, že informátor obchoduje s drogami, a nepodnikl žádné kroky k tomu, aby jeho trestnou činnost prověřil a objasnil. Ryžákovi, který v kauze vystupuje jako poškozený a zároveň jako svědek, údajně při zahájení jejich spolupráce vyhrožoval, aby nedonášel generální inspekci. Také mu prý vyzrazoval informace z policejního šetření.
Policista: Postupoval bych stejně
"Nespáchal jsem žádné protiprávní jednání, jednal jsem podle svého svědomí. I nadále bych postupoval stejně. Trestní řízení mi zkazilo profesní a soukromý život i zdraví," uvedl dvaapadesátiletý Vogel před soudem. Řekl, že podle jeho názoru provázela jeho trestní řízení řada nestandardních postupů ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů.
"Je to zatím první poločas, uvidíme, co bude dál," komentoval rozsudek.
Vogel zůstal navzdory trestnímu řízení ve službě. V současné době vede jeden z odborů protidrogové centrály, u které pracuje přes 20 let.
Podle soudu však část žalovaných skutků není trestným činem a většinu skutků se vůbec nepodařilo prokázat.
"Chybějí důkazy exaktního charakteru - odposlechy, listiny. Čím více dokazování soud prováděl, tím více a více byla rozmělňována žalobní tvrzení a prohlubovaly se pochybnosti o tom, že se skutky staly. U některých bylo dokonce prokázáno to, že se nestaly," upozornil soudce