Policie zasahuje u zámku v Lánech, zadržela tři lidi. Zajímá se o veřejné zakázky

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 6. 2017 18:04
V lesní správě Lánské obory a na dalších místech Středočeského kraje zasahují od rána policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. "Ano, mohu potvrdit, že na místě probíhá realizace NCOZ," řekla mluvčí útvaru Iva Knolová. Podle Vrchního státního zastupitelství v Praze byli zadrženi tři lidé, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Trestný čin měl být spáchaný v souvislosti s veřejnými zakázkami lánské lesní správy, která je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.
Zámek Lány.
Zámek Lány. | Foto: Černý Jan

Lány - Národní centrála proti organizovanému zločinu a kriminální policie zadržely ve středu ráno tři lidi v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány, příspěvkové organizace prezidentské kanceláře. "Ano, mohu potvrdit, že probíhá realizace NCOZ," řekla mluvčí útvaru Iva Knolová. 

Sídlo lesní správy se nachází v Lánské oboře, která je součástí areálu prezidentského letního sídla.

Podle Jiřího Pražáka z Vrchního státního zastupitelství v Praze jsou tři zadržení podezřelí ze "spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky (…) a dalších trestných činů, spáchaných v souvislosti s veřejnými zakázkami zadavatele Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky".

Pražák dodal, že policie provádí "domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků na řadě míst ve Středočeském kraji i jinde".

Zadržení tří lidí potvrdila i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "O zadržených se bude dále rozhodovat v rámci následujících 48 hodin," řekla redakci Bradáčová bez dalšího komentáře.

Podle ČTK je mezi zadrženými ředitel lesní správy Miloš Balák. Kolem 06:00 na něj dnes čekali poblíž budovy správy policisté v civilu.

Ještě po šesté hodině odpoledne byli v budově Lesní správy Lány policisté. Zhruba v 17:30 na místo dorazilo v neoznačených vozech šest dalších lidí v civilu, zřejmě policistů, kteří jsou nyní uvnitř budovy. Předtím byl zhruba od 13:00 klid a v okolí sídla se nikdo z vyšetřovatelů nepohyboval.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček podrobnosti o zásahu neměl. "Žádnými podrobnějšími informacemi o postupu Policie ČR nedisponuji. Absolutně mi nepřísluší vstupovat komentářem do práce orgánů činných v trestním řízeni," napsal mluvčí. "Pan prezident je o aktuálním dění vždy informován," odpověděl pak Ovčáček na dotaz, zda byla o zásahu v areálu svého letního sídla informována hlava státu.

Podle serveru Blesk.cz razie může souviset s tendrem na asanaci ujíždějících břehů v okolí Lán za 60 milionů korun. Sanace se týkala například břehů u vodní nádrže Klíčava, která zásobuje pitnou vodou Kladensko. Obnova břehů by měla pokračovat.

Podle údajů v registru smluv byla na začátku května mezi lesní správou a stavebními firmami Syner a Energie podepsána smlouva na zabezpečení svahových deformací v údolí nádrže. Zakázka se týká také zalesnění svahů. Práce mají vyjít na více než 191 milionů korun bez DPH a skončit v říjnu 2018. Kladenská firma Energie stavební a Báňská měla na starosti také první etapu revitalizace břehů, která podle údajů z registru měla vyjít na více než 68 milionů korun bez DPH.

Na pochybnosti při hospodaření Lesní správy Lány v minulosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole hospodaření prezidentské kanceláře, která se týkala období mezi roky 2007 a 2011. Podle výsledků kontroly se příspěvková organizace v některých případech nedržela zákona o veřejných zakázkách, když některé tendry rozdělila na několik menších. Postupovala tak například v jedné z etap rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží nebo u rekonstrukce cest v Lánské oboře, napsala ČTK.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy