Policie spustila rozsáhlou razii, zajímá se o veřejné zakázky. Obvinila už tři lidi a jednu firmu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 3. 2017 18:14
V sídle pražské Technické správy komunikací (TSK), ale i na dalších místech Česka zasahují policisté. "Mohu potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje trestní věc, v níž právě teď probíhají na území Prahy i mimo ni úkony trestního řízení," řekla Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle informací ČTK přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě zhruba kolem 15:00. "Náš útvar nebude poskytovat žádné informace," řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: René Volfík\Economia

Praha - V sídle Technické správy komunikací na Praze 1 probíhá razie. Zásah se týká případu, který dozoruje pražské vrchní státní státní zastupitelství, do budovy přišla asi dvacítka policistů.

"Mohu potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje trestní věc, v níž právě teď probíhají na území Prahy i mimo ni úkony trestního řízení," řekla Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tím, že se jedná o hospodářskou trestnou činnost.

Policie v souvislosti se zásahem obvinila tři lidi a jednu firmu. Všichni jsou obviněni kvůli veřejným zakázkám TSK, a to ze spáchání trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Za tyto trestné činy hrozí tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Úřední osoby ale mohou za určitých okolností dostat i desetiletý trest. 

"V této souvislosti provádí domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků na řadě míst v Praze i v dalších městech," napsal v tiskové zprávě státní zástupce Jiří Pražák z vrchního státního zastupitelství.

Člen dozorčí rady TSK Ondřej Mirovský (SZ) upozornil, že od vedení společnosti nedostal informace k policejnímu zásahu. Proto ihned požádal o urychlené svolání dozorčí rady, která požádá šéfa firmy o vysvětlení. "Ideálně bych chtěl, aby se mimořádné jednání uskutečnilo již zítra, tedy ve středu," řekl Mirovský.

Podle ČTK přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě zhruba kolem 15:00. "Nebudeme k tomu podávat žádné informace," řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

TSK je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Město nyní dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost. Policisté v úterý zasahovali v jejím sídle v Praze 1 a také v ulici Na Bojišti v Praze 2, což potvrdila mluvčí společnosti Barbora Lišková. Kauzou se zabývá policejní odbor závažné hospodářské trestné činnosti.

"Ano, mohu to potvrdit. Důvod zásahu nám ale není známý a situaci nebudeme nijak komentovat. Policistům samozřejmě poskytujeme plnou součinnost," řekla k dnešní akci Lišková.

Podle informací ČTK přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě zhruba kolem 15:00. Vydali se také Na Bojiště, kde pracují zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Sídlí tam i útvar, jenž zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

TSK spravuje majetek hlavního města v hodnotě asi 70 miliard korun, hospodaří s ročním rozpočtem zhruba 4,5 miliardy. Je tak po dopravním podniku druhou největší pražskou firmou. Zabývá se nejen opravami silnic, ale stará se i o mosty nebo třeba tunely, chodníky, semafory, městskou zeleň.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy