Policie spustila rozsáhlou razii, zajímá se o veřejné zakázky. Obvinila už tři lidi a jednu firmu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 3. 2017 18:14
V sídle pražské Technické správy komunikací (TSK), ale i na dalších místech Česka zasahují policisté. "Mohu potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje trestní věc, v níž právě teď probíhají na území Prahy i mimo ni úkony trestního řízení," řekla Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle informací ČTK přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě zhruba kolem 15:00. "Náš útvar nebude poskytovat žádné informace," řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: René Volfík\Economia

Praha - V sídle Technické správy komunikací na Praze 1 probíhá razie. Zásah se týká případu, který dozoruje pražské vrchní státní státní zastupitelství, do budovy přišla asi dvacítka policistů.

"Mohu potvrdit, že Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje trestní věc, v níž právě teď probíhají na území Prahy i mimo ni úkony trestního řízení," řekla Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tím, že se jedná o hospodářskou trestnou činnost.

Policie v souvislosti se zásahem obvinila tři lidi a jednu firmu. Všichni jsou obviněni kvůli veřejným zakázkám TSK, a to ze spáchání trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Za tyto trestné činy hrozí tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Úřední osoby ale mohou za určitých okolností dostat i desetiletý trest. 

"V této souvislosti provádí domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků na řadě míst v Praze i v dalších městech," napsal v tiskové zprávě státní zástupce Jiří Pražák z vrchního státního zastupitelství.

Člen dozorčí rady TSK Ondřej Mirovský (SZ) upozornil, že od vedení společnosti nedostal informace k policejnímu zásahu. Proto ihned požádal o urychlené svolání dozorčí rady, která požádá šéfa firmy o vysvětlení. "Ideálně bych chtěl, aby se mimořádné jednání uskutečnilo již zítra, tedy ve středu," řekl Mirovský.

Podle ČTK přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě zhruba kolem 15:00. "Nebudeme k tomu podávat žádné informace," řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

TSK je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Město nyní dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost. Policisté v úterý zasahovali v jejím sídle v Praze 1 a také v ulici Na Bojišti v Praze 2, což potvrdila mluvčí společnosti Barbora Lišková. Kauzou se zabývá policejní odbor závažné hospodářské trestné činnosti.

"Ano, mohu to potvrdit. Důvod zásahu nám ale není známý a situaci nebudeme nijak komentovat. Policistům samozřejmě poskytujeme plnou součinnost," řekla k dnešní akci Lišková.

Podle informací ČTK přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě zhruba kolem 15:00. Vydali se také Na Bojiště, kde pracují zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Sídlí tam i útvar, jenž zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

TSK spravuje majetek hlavního města v hodnotě asi 70 miliard korun, hospodaří s ročním rozpočtem zhruba 4,5 miliardy. Je tak po dopravním podniku druhou největší pražskou firmou. Zabývá se nejen opravami silnic, ale stará se i o mosty nebo třeba tunely, chodníky, semafory, městskou zeleň.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy