Tajemná volba šéfa Lesů ČR. Známe devět finalistů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 1. 2013 15:59
Deník Insider se dostal ke jménům finalistů soutěže o nového šéfa státních Lesů. Zná i pět ze šesti jmen členů komise, která z nich ministru zemědělství doporučí vítěze ke jmenování.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Deník Insider se dostal ke jménům finalistů soutěže o nového šéfa státních Lesů. Zná i pět ze šesti jmen členů komise, která ministru zemědělství doporučí vítěze ke jmenování.

Jméno nového ředitele má být známo do konce měsíce. Komise zasedla poprvé 10. ledna a 25 přihlášených kandidátů zúžila na devět. Jak jména kandidátů, tak členů komise jsou tajná, ministerstvo je odmítá sdělit. Prý proto, aby je nevystavilo nátlaku. Podle kritiků je to ale spíš proto, aby je nevystavilo kontrole.

Podle informací Insideru jsou mezi finalisty soutěže následující jména:

Pavel Indra - Dříve jako prezident šéfoval České asociaci podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Působil jako topmanažer Hanušovické lesní, a. s., dceřiné společnosti CE WOOD, která s Lesy ČR vedla miliardovou arbitráž. Později byl v Šumperku krajským ředitelem Lesů ČR. Dnes Indra působí na generálním ředitelství Lesů ČR, kde se zabývá přípravou podkladů pro lesní tendry. Je zastupujícím výrobně technickým ředitelem poté, co na tuto funkci rezignoval Vladimír Krchov.

Miroslav Švec – Po Indrovi nastoupil jako prezident ČAPLH, působí jako jednatel těžařské firmy Larix Jeseník. Podle zákulisních informací má blízko právě k Indrovi a lidem kolem CE WOOD.

Miloš Pochobradský – Vzděláním lesník, člen ODS a starosta obce Bačetín v Královéhradeckém kraji. Je hlavním poradcem ministra zemědělství Petra Bendla pro oblast lesnictví, člen dozorčí rady a bývalý šéf odborů Lesů ČR. Platí za kandidáta křídla ODS kolem premiéra Nečase.

Josef Vojáček - Kvestor České zemědělské univerzity v Praze. V době, kdy Lesům ČR šéfoval Jiří Oliva (dnes místopředseda sněmovny za TOP 09), dělal pod ním Vojáček šéfa odboru informatiky. Do listopadu roku 2009 byl ředitelem státních Vojenských lesů a statků (VLS). Za jeho ředitelování VLS narostl objem zakázek pro holding Less podnikatele Jana Mičánka.

Jiří Janda – Ředitel Lesní správy Lány, která je příspěvkovou organizací kanceláře prezidenta. Podle zákulisních informací byl chráněncem lidí kolem Jana Mičánka a Jiřího Olivy už v době, kdy se vybíral Sýkorův předchůdce Jiří Novák.

Michal Gaube - Gaube je od června 2009 ekonomickým ředitelem Lesů ČR. Podnik dočasně řídí od 1. prosince po rezignaci Svatopluka Sýkory. Předtím zastával různé pozice v bankovních společnostech. Do Lesů ČR přišel ze společnosti Bohemia Crystalex Trading, kde pracoval jako ředitel centrálního nákupu. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Podniká v severomoravském lázeňství, šéfuje dozorčím radám majetkově propojených společností Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník a GRAF INVEST Brno a je členem dozorčí rady firmy G-berg Jeseník. Je také spoluvlastníkem firmy GAMATOM.

Jiří Červenka – Jednatel společnosti Ašské lesy. Do krajských voleb působil Červenka jako neuvolněný radní Karlovarského kraje, člen regionální rady a místopředseda oblastního sdružení ODS. Podle obchodního rejstříku působí v několika dalších firmách.

Mikuláš Říha – Vzděláním lesník, byl dlouholetým personálním šéfem v Lesích ČR.

Jiří Novák - Hlavní autor Dřevěné knihy, podle které Lesy ČR obchodují se státním dřívím a která podle kritiků přivedla tuzemský lesnický a dřevařský sektor do krize. Novák je vzděláním lesník, v letech 2000 až 2001 byl členem dozorčí rady Lesů ČR pod vedením Jiřího Olivy. V letech 2000-2007 byl ředitelem v Krkonošském národním parku. V té době narostl objem zakázek, které pro park dělala firma Less, která se tam mimo jiné proslavila kauzou "stromkaři" - zahraničních lesních dělníků, kteří v lesích pracovali za bezmála otrockých podmínek. V roce 2008 stál Jiří Novák v čele státního podniku Lesy ČR, od roku 2009 byl ministrem Gandalovičem dosazen na post náměstka ministra zemědělství pro lesnictví s cílem připravit Dřevěnou knihu. Roku 2011 byl ale ministrem Fuksou odvolán a bez výběrového řízení poté jmenován do vedení státního podniku Vojenské lesy a statky.

...

Jak tato devítka vzešla z původních 25 přihlášených?

Komise podle informací Insideru vybírala tak, že se seznámila s vizemi uchazečů rozvoje státního podniku. Každý komisař zvlášť oznámkoval jako ve škole. Devět finalistů tvoří uchazeči s nejlepším dosaženým průměrem známek. Podle jednoho z členů komise jsou teď všichni „kvalitní kandidáti z oboru“. Ani tento nejmenovaný komisař ale nedokázal vyloučit, že teď do volby vstoupí zákulisní jednání a politické tlaky.

Kdo vůbec komisi tvoří? Insider zná pět jmen za šesti:

Miroslav Zámečník – ekonom, předseda dozorčí rady Lesů ČR, spoluautor Dřevěné knihy, člen vládní rady NERV.

Radek Braum - náměstek pro lesní hospodářství, podle lidí z oboru v lesnictví outsider, kterého kdysi Sýkora prosadil do čela krajského ředitelství v Teplicích. Reprezentuje údajně zájmy severočeské ODS, jejíž reprezentant Petr Gandalovič coby ministr zemědělství roku 2007 Sýkoru do čela Lesů ČR prosadil.

Radek Coufal – vrchní ředitel kabinetu ministra zemědělství.

Jan Ludvík – zástupce správní sekce ministerstva zemědělství.

Jana Nagyová - vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády, o níž se svého časuspekulovalo jako o „Maorské princezně“, která měla v odposleších mezi Bémem a Janouškem zařídit výměnu v čele Lesů ČR mezi „Mrtvým koněm“ a „Pařezem.“ Nagyová ale tuto interpretaci odmítla.

Insider se pokusil ověřit personální složení komise. Jana Nagyová poslala vzkaz přes Úřad vlády, že personální otázky jsou v kompetenci ministerstva zemědělství, to však konkrétní jména sdělit odmítlo. Miroslav Zámečník na dotaz nereagoval. Příští zasedání této komise se podle ministerstva zemědělství koná 22. ledna.

Na 30. ledna je naplánována schůze věřitelů krachujícího holdingu Less, v němž mají Lesy ČR utopenu pohledávku v oficiálně přiznané výši 1,4 miliardy.

Karel Toman

 

 

Právě se děje

Další zprávy