Na Maláčové ministerstvu práce zasahovala policie, zadržela jejího náměstka Baláče

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2020 15:35
Policie od pondělního rána zasahovala na ministerstvu práce a sociálních věcí. Uvedl to server Lidovky.cz, podle kterého kriminalisté zadrželi náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče (ČSSD) a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu dorazili také do sídla společnosti OKSystem.
Policie na ministerstvu práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD, na snímku) zasahuje od pondělního rána.
Policie na ministerstvu práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD, na snímku) zasahuje od pondělního rána. | Foto: Jan Rasch

"Dnešního dne zahájil policejní orgán trestní stíhání dvou fyzických osob pro zločin pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přípravu zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízení na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR," uvedl na webu žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Aktuálně.cz požádalo Baláče, který má být jedním z obviněných, o reakci, ale ten na zaslané dotazy nereagoval. Náměstkem se stal loni v červnu poté, co byla pozice rok a půl neobsazená. 

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu potvrdil, že útvar provádí úkony trestního řízení, případ ale odmítl komentovat s tím, že podávání informací si vyhradilo vrchní státní zastupitelství.

"Nemohu nic konkrétního komentovat. Byla jsem poučena, že má být zachována mlčenlivost," informovala ministryně Maláčová. Dodala však, že ministerstvo s policií spolupracuje a nemá co skrývat. Informaci Lidových novin, že mezi obviněnými je náměstek Baláč, ministryně nepotvrdila. Maláčová kvůli zásahu neodjela na oběd vlády s prezidentem a není jasné, zda se připojí.

Maláčová musí zásah vysvětlit, řekl Babiš

Vláda bude chtít po Maláčové policejní zásah vysvětlit. Po pracovním obědě vlády s prezidentem Milošem Zemanem to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Situaci označil za velice nepříjemnou.

Předseda vlády zároveň podotkl, že s Baláčem nemá dobré zkušenosti. "Máme názor, že není kompetentní, že se nám nelíbilo, jak tam působí," řekl novinářům Babiš.

Podle Lidovek se případ týká zakázky na informační systémy ministerstva za čtvrt miliardy korun. Dvojici hrozí až dvanáctileté vězení.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve čtvrtek požádali společnost OKsystem o podklady k jedné nabídce do soutěže ministerstva práce, která se teprve vyhodnocuje. Firma s policií spolupracuje, o jakou nabídku a soutěž se jedná, ale ředitel a místopředseda představenstva společnosti Vítězslav Ciml neupřesnil.

Systém za miliardy

Firma OKsystem zajišťuje od 90. let informační systémy ministerstva práce. 

Ministerstvo práce ale chystá nový resortní informační systém, který se skládá z několika větších systémů. Zahrnuje aplikace pro agendu zaměstnanosti či dávek, portál, spisovou službu, ekonomický systém, interní systém a podpůrné systémy. Původně měl fungovat od roku 2017 a stát 1,5 miliardy korun. Nyní se počítá s provozem většiny částí od příštího roku a s cenou až o miliardu vyšší.

Resort ani po dvou tendrech zatím nemá dodavatele systému pro vyplácení dávek a začátkem příštího roku mu vyprší smlouva s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKsystem.

Firma se s ministerstvem soudí. Uspěla v první soutěži na dávkový systém, resort od kontraktu ale pak odstoupil. Druhá soutěž skončila několikrát u antimonopolního úřadu. Vedení ministerstva od loňského léta nechtělo uvést, jak přesně bude postupovat. Mluvilo o několika scénářích.

Zmiňovalo například vyhlášení soutěže na provozovatele nynějšího dávkového systému od OKsystemu, a to zřejmě v březnu. Další variantou byl smír s OKsystemem a návrat k prvnímu tendru. Jako poslední z možností padlo na jednání sněmovního sociálního výboru i další prodloužení dosavadních smluv s OKsystemem.

Společnost OKsystem inkasovala za dobu, co pracuje pro stát, skoro osm miliard korun, tvrdí bývalý šéf IT na ministerstvu Jiří Károly. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy