Foto: Autobusem společně do Lán. Vláda poobědvala se Zemanem, řešili i koronavirus

Prezident Miloš Zeman na obědě s vládou v Lánech.
Členové kabinetu Andreje Babiše (ANO) se do venkovského sídla prezidenta vydali společně autobusem ze Strakovy akademie.
Zeman setkání zahájil společnou fotografií.
Ještě před jejím pořízením ministrům podal ruku...
...a ministryni spravedlnosti Marii Benešové předal květiny.
Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2020 16:08
Na lánském zámku v pondělí pracovně poobědvali ministryně a ministři s prezidentem Milošem Zemanem. Členové kabinetu se do venkovského sídla prezidenta vydali společně autobusem ze Strakovy akademie. Při obědě probrali dopad koronaviru na ekonomiku, dotace na solární elektřinu nebo sestavování státního rozpočtu.

Babišův kabinet odjel od úřadu vlády několik minut po poledni s asi čtvrthodinovým zpožděním. Členové vlády čekali na premiéra, který k autobusu přiběhl na poslední chvíli. Chyběla ale šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která odjela řešit policejní zásah na svém resortu.

Zeman setkání zahájil společnou fotografií. Ještě před jejím pořízením ministrům podal ruku. Řekl při tom, že s polovinou z nich si tyká a doufá, že do konce volebního období si potyká i s ostatními. Šéfce úřadu vlády Tünde Bartha vytkl, že v minulosti pracovala pro podnikatele Zdeňka Bakalu, kterého Zeman často kritizuje.

Společné setkání trvalo asi hodinu a půl. Babiš označil pracovní oběd za přátelský s volnou debatou. Ministři s hlavou státu podle něj mluvili o rozpočtu nebo třeba o dopadu koronaviru na celkovou světovou ekonomiku. Situace v Číně je podle něj kritická a panují velké obavy z toho, že vzhledem k postavení Číny jako jednoho z největších trhů na světě bude mít velký vliv na světovou ekonomiku. "Doufejme, že se ten problém s koronavirem vyřeší, i když prozatím tomu, bohužel, nic nenaznačuje," řekl premiér.

Ministryně financí Alena Schillerová cítila od Zemana podporu ve vytváření tlaku na ministry, aby při sestavování státního rozpočtu spořili a omezovali zejména provozní výdaje.

Podle Havlíčka se Zeman zajímal o takzvané PPP projekty, tedy spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Mezi čtyřmi očima se ho poté prezident ptal na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech a na záměr zavést systém kontrol nadměrné podpory výroby energie ze solárních elektráren. Havlíček očekává, že se vláda touto otázkou bude zabývat v nejbližší době. Zeman podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu plán kontrol tzv. překompenzace podporuje. Havlíček už dříve řekl, že příspěvek podporovaným zdrojům energie by se mohl od roku 2021 snížit ze současných 47 miliard korun zhruba o pětinu až 30 procent.

Zeman měl původně Babišův kabinet přijmout už na začátku února. Protože se ale 3. února Česko loučilo se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, byl termín přesunut na 17. února. Kvůli jarním prázdninám a nemoci členů vlády byl pak termín podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka posunut na dnešek.

S ministry se Zeman setkává po více než roce. Předloni prezident menšinový kabinet hostil 10. prosince na adventní večeři.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy