Ústí nad Labem - Policie zablokovala majetek poslancům Jaroslavu Borkovi (KSČM) a Josefu Novotnému (ČSSD) obviněným v případu údajných machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Hodnota majetku je zhruba čtyři miliony korun, uvedl ve středu zpravodajský server iRozhlas.cz. V kauze nyní figuruje 26 obviněných a vyšetřovatelé vyčíslili škodu na 6,3 miliardy korun.
Borka má zablokovaný byt, podíly na společných prostorách domu v obci Teplá na Chebsku, pětinový podíl na pozemku v Teplé a pozemky na Vysočině. "Jelikož podle cenové mapy odhad pozemku obvyklé ceny v místě a čase nemovitostí dosahuje výše maximálně tři miliony korun a je možno mu zajistit majetek do výše 36,5 milionu korun, považuji zajištění za přiměřené okolnostem případu," uvedl podle serveru v usnesení státní zástupce Tomáš Minx. Novotnému policie obstavila dva pozemky v obci Krajková na Sokolovsku.
Borka a Novotný jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Novotný je navíc podle policie podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině. Oba obvinění odmítají.
Sněmovna vydala oba poslance ke stíhání na začátku června. Mandátový a imunitní výbor hlasoval o doporučení Sněmovně u každého zvlášť. Stejně postupovalo i plénum. Pro vydání Novotného hlasovalo 68 z 85 přítomných poslanců, proti jich bylo sedm. Borkovo vydání ke stíhání podpořilo 69 přítomných poslanců, proti jich bylo šest.
Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Mezi obviněnými jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé, včetně někdejšího senátora Alexandra Nováka nebo bývalé hejtmanky za ČSSD Jany Vaňhové. V posledních letech už bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací v tomto operačním programu odsouzeno.