Policie viní pět lidí z nelegální distribuce nafty, stát měli okrást o 40 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2019 12:57
Moravskoslezští policisté obvinili pět lidí z nelegální distribuce minerálních olejů. Skupina je dovážela do Česka, kde je ale prodávala jako naftu a neplatila daň. Obvinění podle kriminalistů připravili stát na daních o více než 40 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Případu s krycím názvem Ředitel se policisté a moravskoslezští celníci věnovali několik měsíců. Pětice, které hrozí desetileté tresty, do Česka přivezla více než dva miliony litrů minerálního oleje, který vzápětí prodala jako motorovou naftu pro pohon motorů. "Škoda způsobená krácením daně dosáhla 41,9 milionu korun," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná..

Policisté pět mužů ve věku od 35 do 58 let obvinili ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Čtyři skončili ve vazební věznici. "Dvě osoby jsme obvinili i z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Jeden nerespektoval zákaz řízení motorových vozidel. Druhému soud už dříve zakázal obchod s minerálními oleji," uvedla mluvčí.

Podle kriminalistů obvinění od loňského února do poloviny června letošního roku dováželi ze zahraničí do Česka minerální olej, který byl deklarován jako rozpouštědlo nepodléhající dani z přidané hodnoty a ohlašovací povinnosti Celnímu úřadu.

"V karvinském areálu pak minerální olej vyskladnili a dále jej prodávali různým odběratelům jako motorovou naftu pro pohon motorů. Za litr si účtovali až 25 korun," dodala.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy