Stejné informace jako policie měli podle nejnovějšího zjištění Aktuálně.cz i lidé z vedení konsolidační agentury. Ani oni nezareagovali.
Informátor promluvil
O chystaném útoku na konsolidační agenturu poprvé promluvil jeden z informátorů pražské expozitury protikorupční služby. Detektivové se s ním sešli v únoru 2005 a dozvěděli se, že dva manažeři dceřiné společnosti konsolidační agentury plánují atak na majetek firmy. A současně nabízejí úplatky dalším lidem z agentury, aby si zajistili hladký průběh akce.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI
- Speciál o ztracené půlmiliardě z ČKA
Projděte si články elitní reportérky Sabiny Slonkové, která kauzu ztracených peněz rozkryla.
- Speciál o korupční aféře v ČKA
Úplatkářský skandál otřásl letos v létě konsolidační agenturou. Přečtěte si články reportérů Aktuálně.cz, kterými se snaží celou kauzu rozmotat.
Informátor jako jednoho z autorů připravovaného plánu jmenoval manažera Jana Šika. Právě on nakonec vyvedl z agentury do zahraničí pět set milionů korun, které se stát od letošního května marně snaží získat zpět.
Detektivové o schůzce s informátorem sepsali záznam s datem 25. února 2005, v němž zaznamenali jeho zprávy. Následně navštívili generálního ředitele konsolidační agentury Zdeňka Čápa. S vedením konsolidační agentury informace probrali a tím to skončilo.
Teprve letos v květnu - o víc než rok později - se ukázalo, že atak na agenturu se skutečně povedl a zmizelo půl miliardy.
Selhala policie i agentura
Protikorupční policie i zástupci ČKA deníku Aktuálně.cz potvrdili, že zprávy informátora skutečně měli k dispozici. Tvrdí ale, že z nich nemohli vyčíst, co přesně se chystá. A vinu za pozdní reakci svalují jeden na druhého.
"Informace se tehdy nepotvrdily a bylo to takzvaně uloženo. Z dalšího záznamu k této věci vyplývá, že konsolidační agentura nás ubezpečila, že ty zprávy neodpovídají realitě a jsou smyšlené," sdělil Aktuálně.cz ředitel protikorupční služby Miloslav Brych.
Šéf agentury Čáp nechtěl detailně kroky detektivů rozebírat. Říká pouze, že bylo jen na nich, jak budou dál postupovat.
"Projednali to s námi, my jsme jim vše, co chtěli, vysvětlili, a pak už to záleželo na nich," uvedl Čáp.
I když policie i agentura dnes tvrdí, že se tehdy podezření nepotvrdilo, nikdo z nich neudělal nic pro to, aby zmizení peněz zabránil. Šik nebyl sledovaný ani odposlouchávaný, agentura ani nepřekontrolovala majetek dceřiné společnosti, k němuž měl Šik přístup.
Informátor mluvil i o úplatcích
A co tedy přesně informátor policii sdělil? V policejním záznamu o schůzce je mimo jiné výslovně uvedeno, že Šik spolu s dalším představitelem dceřiné společnosti agentury IMOB "chtějí získat souhlas ČKA, aby mohli vyvést zbytek majetku společnosti. O všem má rozhodovat komise ČKA. Měli již jednat s několika členy komise, kterým nabízeli za kladné vyřízení úplatky."
Až na detaily - Šik nechtěl získat k vyvedení souhlas komise, ale jednotlivých členů dozorčí rady - se zprávy o útoku na majetek firmy o rok později potvrdily. Policie ale dodnes nikoho neobvinila a tudíž není jasné, jestli zmizení půl miliardy provázely i úplatky, jak o nich mluvil informátor.
Agentura dodnes trvá na tom, že za zmizení půl miliardy je odpovědný výlučně manažer Šik a nikdo další z ČKA se na tom nepodílel.
Aféra nicméně smetla z postu náměstka ministryně informatiky Vladimíra Hořejšího, který dříve pracoval spolu se Šikem v dceřiné společnosti ČKA. Právě Hořejšího podpis umožnil Šikovi, aby nakládal s penězi firmy. Vladimír Hořejší je oním druhým manažerem, o němž se jmenovitě zmiňoval informátor protikorupční služby, že spolu se Šikem chystal atak na ČKA.