Praha - Odstupující premiér Petr Nečas (ODS) slíbil podle policie trojici bývalých poslanců své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Naváděli ho k tomu prý šéfka jeho kanceláře Jana Nagyová a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Vyplývá to z obvinění Nagyové a čtyř dalších osob, které na webu zveřejnil deník E15.
Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan řekl, že postup vyšetřovatelů v souvislosti s Nečasem nebude vysvětlovat. Žalobci podle něj budou informovat veřejnost v případě nějakého vývoje. "Vyšetřování pokračuje přesně podle plánu státního zástupce," dodal Ištvan.
V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují také generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Českých drah Petr Žaluda.
Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance.
Trojice poslanců - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček a nyní je podezřelá z toho, že tak učinila za slib dalších výhod, a porušila tím zákon.
Podle obvinění jednali nejméně od 13. září loňského roku Nagyová s Bočkem v "úmyslu navést předsedu vlády", aby poslancům slíbil úplatek ve formě získání členství v orgánech firem, v nichž je majoritním akcionářem stát. Nečas dal prý slib o "poskytnutí této formy úplatku" prostřednictvím své nejbližší spolupracovnice a Bočka nejpozději o pět dní později.
Dohoda o "obsahu úplatku" pak byla podle policie mezi oběma stranami dosažena 6. listopadu, den nato se poslanci vzdali svého mandátu. V následujících měsících jim pak byl "z iniciativy předsedy vlády (...) poskytnut úplatek".
V případě Šnajdra šlo podle policie o zvolení do funkce předsedy dozorčí rady společnosti Čepro, v případě Fuksy o zvolení do představenstva Českého Aeroholdingu. U Tluchoře byl prý úplatek poskytnut "ve formě zvolení jím požadované osoby - Libora Antoše - členem dozorčí rady společnosti České dráhy".
Policejní dokument také uvádí, že se v této záležitosti opakovaně konaly schůzky nebo se vedla telefonická komunikace mezi Nagyovou, Bočkem a Tluchořem, který byl prý pověřen Fuksou a Šnajdrem, aby vyjednával i za ně.
Nagyová s Bočkem jsou v kauze obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení, Tluchoř se Šnajdrem ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, Fuksa pak ze zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni jsou ve vazbě.
Nečase, který spolu s některými dalšími vrcholnými politiky trvá na tom, že nešlo o korupci, ale o běžný politický obchod, zatím policie neobvinila ani nevyslechla.
Nevyloučila však, že tak učiní. Vyslechnut bude ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který řekl, že pozici v Čepru nabídl Šnajdrovi on. Předvolání prý již dostal. Také on však záležitost nepovažuje za korupci.
V jedné z textových zpráv tak například 18. září Nagyová informuje Bočka o tom, že informace o možné dohodě je potvrzena a současně ho prosí o "udržení zdroje".
Exposlanci měli své posty dostávat nenápadně postupně
V hovoru z 26. září zase s Nečasem mluví o "okruzích k postarání se" a také o tom, že by exposlanci měli své posty dostávat postupně, aby nebylo jasné, že to bylo "vyboxováno" tímto způsobem.
Z vyjednávání obou stran, v němž je Tluchoř někdy označován i jako ten "hlavní" nebo "Pýtý", je také zřejmá jejich vzájemná nedůvěra. Tu na začátku října vyjadřuje Boček, který Nagyové říká o své obavě, že to ani jedna ze stran nemyslí vážně a že jde jen o získání času.
V telefonu z 5. listopadu s Bočkem pak Nečas mluví o tom, "...že ty varianty jsou průchodné a že má ještě nějaké nápady ohledně těch možností, které by byly a jsou realizovatelné jak u toho Ivana, tak u toho Petra, trošku problém bude Marek...".
Stejný den premiér také s Nagyovou řešil fakt, že některé z firem jsou v pravomoci ministra financí Miroslava Kalouska.
"...Protože stejně s tím, s tím Kalouskem to je... Se kterým potřebujeme součinnost, protože ono to formálně, většina těch věcí spadá, spadá pod něj... A nebo typu, když je to Všeobecná zdravotní pojišťovna, tak jak kdyby to také spadá pod topku...," stojí také v dokumentu.
Seznam jmen se rozrůstá
Generální ředitel ČEZ s Nagyovou podle policejního dokumentu jednal loni v září.
"Předseda představenstva obchodní firmy ČEZ, a. s., Ing. Daniel Beneš, uvádí, že ho napadlo, aby (předseda vlády RNDr. Petr Nečas) přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho VZP," píše se v poznámkách k odposlechu telefonického hovoru Beneše a Nagyové.
Na to reagoval mluvčí ČEZ, podle kterého Beneš jako ředitel firmy často bývá v kontaktu s představiteli majoritního akcionáře, jímž je stát.
Nejčastěji tak jedná s ministrem financí, předsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu, případně s jimi pověřenými osobami.
"V rámci této komunikace je často konfrontován s řadou aktuálních otázek a je také žádán o sdělení svého názoru, například ohledně odborné erudice konkrétních osob. Taková diskuse proběhla i ohledně střetu různých názorových křídel uvnitř koalice," uvedl Kříž. Šéf ČEZ se ale podle něj nijak nepodílel na sjednávání tzv. dohody křesla za křesla a s tím spojených hlasováních.
V šestnáctistránkovém dokumentu se rovněž vyskytuje jméno šéfa drah Žaludy, který údajně působil na členy dozorčí rady ČD, aby do funkce člena představenstva zvolili Romana Bočka. O jeho zvolení se podle zveřejněného obvinění zasazovala právě Nagyová.
Podle Českých drah Žaluda nijak nepochybil. "Je zcela běžné, že se o kandidátech na pozice v orgánech společnosti diskutuje. Rozhodovací pravomoc má samozřejmě dozorčí rada ČD, která jako nadřízený orgán členy představenstva volí," řekl mluvčí dopravce Radek Joklík s tím, že o složení dozorčí rady pak rozhoduje řídící výbor. Ten je složený z náměstků a dalších vysokých úředníků ministerstev dopravy, financí, průmyslu a obchodu, obrany a ministerstva pro místní rozvoj.