Policie se zabývá obtěžováním na pedagogické fakultě v Brně, oba učitelé odcházejí

ČTK ČTK
7. 2. 2023 19:53
Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s oběma učiteli podezřelými z nevhodného chování ke studentkám. O odchodu jednoho škola informovala v úterý dopoledne v tiskové zprávě, odchod druhého potvrdil odpoledne mluvčí univerzity Radim Sajbot. Situací se zabývá i policie.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Rektor Martin Bareš také nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Bude hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování. "Situaci vnímám jako velmi vážnou. Děsí mě, když se dozvídám o přibývajících možných svědectvích. Je to něco absolutně nepřijatelného, co na naší univerzitě odmítám tolerovat," uvedl Bareš. Zdůraznil "nulovou toleranci" k nevhodnému chování, včetně toho se sexuálním podtextem.

Atmosféra na fakultě zůstává necelý týden před zahájením jarního semestru vypjatá. Údajné obtěžování studentek už dříve odsoudili v prohlášeních nová děkanka Simona Koryčánková i rektor Bareš, avizovali důkladné prošetření i preventivní kroky. Situací se podle deníku Právo začala zabývat také policie.

Mluvčí policie Pavel Šváb řekl, že trestní oznámení sice nikdo nepodal, ale policie se informacemi z médií zabývá. Neuvedl ani možnou právní kvalifikaci. "Nic víc zatím říkat nebudeme," dodal.

Podezření, že dva pedagogové se chovali ke studentkám nevhodně, hlavně na sportovních kurzech, fakulta prověřovala od loňska. Letos na situaci upozornil web Seznam Zprávy, což dalo událostem spád.

Univerzita stáhla oba pedagogy z výuky. Podle výsledků prověřování pak rektor avizoval další kroky v prevenci, ale i vyvození osobní odpovědnosti konkrétních lidí. Jak rektor, tak děkanka Koryčánková vyzvali všechny studenty i absolventy, kteří mají zkušenost s nevhodným chováním, aby se obrátili na odpovědné pracovníky. Nic se podle nich nebude zametat pod koberec. 

Někteří studenti na sociálních sítích kritizují bývalé vedení fakulty právě za liknavý přístup, což ovšem bývalý děkan Jiří Němec už dříve odmítl. "Všechny stížnosti, které jsme během mého funkčního období řešili, byly řádně prošetřeny, a pokud to povaha věci umožnila, byla zjednána i okamžitá náprava," uvedl v prohlášení koncem ledna. Poté jej plánovaně nahradila Koryčánková. V prvním prohlášení uvedla, že hodiny obou pedagogů byly oblíbené a dlouhodobě kladně hodnocené. "Tato skutečnost však nijak neomlouvá ani nesnižuje závažnost nahlášeného případu. Odezvy doprovázející publikované texty v médiích navíc naznačují, že rozsah přesahuje kontury původního podnětu," napsala.

Bareš nyní pověřil advokáta Pavla Uhla externí kontrolou loňského podnětu. Nezávislým posudkem prochází také metodika Masarykovy univerzity pro řešení případů nevhodného chování. Provádí ho ombudsmanka Univerzity Karlovy Kateřina Šámalová. Brněnská univerzita zároveň obnovila pozastavené výběrové řízení na vlastního ombudsmana. Bývalý děkan Němec, který byl jedním z uchazečů, z konkurzu odstoupil.

Na internetu se objevila také petice na podporu pedagogů. v úterý ráno měla 164 podpisů. "Vždy se snažili stmelovat kolektiv, ať už v rámci výuky nebo výjezdních kurzů, chovali se k nám důstojně, s respektem a v souladu s etickými pravidly, motivovali nás a rozvíjeli nás jak v profesním, tak i v osobním životě," stojí v petici.

Video: Kauza kolem Feriho může pomoci zvýšit míru nahlášených znásilnění, říká Rychlíková (20. 10. 2022)

„Díky těmto kauzám mohou oběti nabýt sebevědomí, že v tom nejsou samy a že je dobré se ozvat,” říká novinářka Apolena Rychlíková. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy