Policie při zásahu zajistila rekordní množství výbušnin, dva zadržení muži pracovali v Explosii

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 10. 2015 11:06
Policie při nedávném zásahu v Čechách našla stovky kilogramů výbušnin a látek na jejich výrobu, chemikálie a zbraně. Stíhá 4 muže, dva vazebně. Za nedovolené ozbrojování jim hrozí až 8 let vězení. Dva byli zaměstnanci pardubické Explosie, která vyrábí trhaviny a střeliviny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji zajistila stovky kilogramů výbušnin a látek na jejich výrobu, chemikálie a zbraně.

Stíhá čtyři muže, dva vazebně. Za nedovolené ozbrojování jim hrozí až 8 let vězení.

Zároveň potvrdila, že dva muži pracovali v pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny.

Historický unikát

"V rámci operace Castor bylo zajištěno přes 100 kilogramů výbušnin, více než 1 000 rozbušek, chemické látky využitelné pro výrobu výbušnin v množství minimálně 150 kilogramů a minimálně 50 kilogramů dalších chemikálií včetně prudkých jedů a vysoce toxických látek,“ řekl policejní mluvčí Pavel Hanták.

Policisté našli také osm nelegálně držených krátkých i dlouhých střelných zbraní, větší množství munice, včetně několika ručních granátů.

Podle Hantáka lze hovořit o jednom z historicky největších nálezů nelegálně držených výbušnin a celkově tak svým rozsahem přesahuje to, s čím detektivové běžně přicházejí při vyšetřování do styku.

Policie stíhá celkem čtyři muže ve věku od 26 do 73, dva z nich (ročníky 1976 a 1969) jsou ve vazbě.

Za nedovolené ozbrojování jim hrozí 2 až 8 let vězení. Policie vše dál vyšetřuje a nevylučuje, že stoupne jak počet stíhaných, tak trestné činy.

Překvapivé množství

Policie se případem začala zabývat na začátku letošního roku, kdy získala informace o tom, že několik lidí ze Středočeského kraje se snaží prodat větší množství výbušnin.

Vše začala prověřovat policie a postupně vytipovala hlavního podezřelého a postupně i další dva muže, kteří pracovali v továrně Explosia. Výbušniny, které muži nabízeli, byly plně funkční.

"Jednalo se o různé druhy plastických výbušnin (Semtex 1A, 1H, PE4, plastické výbušniny na bázi hexogenu, C4, flexibilní kumulativní nálože Semtex RAZOR) a dále výbušniny na bázi trinitrotoluenu (tritol/TNT ve formě různých druhů náložek),“ doplnil Hanták.

Vše navíc nabízeli v překvapivém množství. „Jednalo se o nabídku více než 8 kg funkčních výbušnin a větší množství různých rozbušek,“ dodal Hanták.

Výbušniny odvezla vlečka

Policie nakonec zasahovala ve třech krajích, využila pyrotechniky nebo psovody. Nejdříve zatkla všechny tři podezřelé a provedla několik domovních prohlídek, pak ale musela vzhledem k nalezenému množství povolat posily.

"Z rutinní záležitosti se stala událost, která si na několika místech vyžádala přijetí masivních bezpečnostních opatření spojených s uzávěrami prostoru, evakuací obyvatel a nasazením dalších složek včetně orgánů krizového řízení Pardubického kraje,“ doplňuje mluvčí.

Policie proto musela uzavřít dopravu na železnici, protože výbušniny nešlo odvézt standardním způsobem. Z místa je nakonec dopravila vlečka. Kvůli toxickým látkám pak na všem spolupracoval Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany. Nakonec zadržela i čtvrtého muže, který se na prodeji výbušnin podílel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy