Policie podezírá heparinového vraha z dalších vražd

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
27. 1. 2009 12:52
Připisuje mu tři vraždy pacientů a jeden pokus
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policie podezírá už odsouzeného vraha Petra Zelenku z dalších tří vražd v havlíčkobrodské nemocnici.

Nebude za ně ale obviněn ani souzen, protože už za předchozí "heparinové vraždy" dostal doživotní trest vězení a přísněji nemůže být potrestán.

"U čtyřech případů (tři vraždy a jeden pokus) bylo konstatováno, že je důvodné podezření, že se skutků odsouzený dopustil, nicméně vzhledem k rozsudku Vrchního soudu v Praze, který Petra Zelenku uznal vinným a odsoudil ho k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí, je neúčelné podezřelého pro tyto čtyři případy trestně stíhat, a proto byly odloženy pro neúčelnost," uvedla mluvčí východočeské policie Iva Marková.

Celkem policie na oddělení ARO, kde Petr Zelenka pracoval, prověřovala případy čtrnáct nemocných. U deseti z nich se ukázalo, že Zelenka jejich zdraví nebo život nijak nepoškodil.

Petr Zelenka byl odsouzen za sedm dokonaných vražd a dalších deset ve stadiu pokusu na doživotí. Dovolal se k Nejvyššímu soudu, který už začal jeho případ řešit. Šance, že uspěje, nejsou ale příliš velké.

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly a ani nový znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih. "Pokud ´jeho kůň´ vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

 

Právě se děje

Další zprávy