Heparinový vrah stráví zbytek života ve Valdicích

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 7. 2008 11:15
Zatím není jasné, zda se dovolá k Nejvyššímu soudu

Praha - Pravomocně odsouzený vrah sedmi lidí Petr Zelenka s největší pravděpodobností stráví zbytek života ve věznici Valdice.

Podle informací Aktuálně.cz tak rozhodlo ředitelství vězeňské služby. Zelenka, který podle soudu lékem na ředění krve Heparinem zabil v havlíčkobrodské nemocnici sedm lidí a u deseti dalších se o to pokusil tak bude mít stejnou adresu třeba s Jiřím Kajínkem, Ivanem Roubalem či "lesním vrahem" Viktorem Kalivodou.

Rozhodnutí o umístění Zelenky do Valdic je zatím posledním krokem, který úřady ve věci udělaly. Zda bude soud pokračovat u Nejvyššího soudu zatím není jasné.

"Ještě stále se rozhodujeme. Ještě nemáme písemné vyhotovení rozsudku, chceme si přesně prostudovat argumenty vrchního soudu," řekl Zelenkův advokát Jan Herout. Záleží jen na Zelenkovi samotném, zda si dovolání podá. Jako doživotně odsouzený má na to podle trestního řádu automaticky právo.

I pokud se Zelenka prostřednictvím svého advokáta dovolá nebude mít u Nejvyššího soudu mnoho šancí. V případu by se musela objevit úplně nová skutečnost.

Znalci: Zelenka je jako sázkař

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly a ani nový znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih. "Pokud "jeho kůň" vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

Tento posudek přispěl k tomu, že i odvolací soud označil důvody, proč Zelenka pacientům lék na ředění krve dával za zvlášť zavrženíhodné.

"Od druhé světové války se česká justice s něčím podobných nesetkala," podotkl soudce Vrchního soudu v Praze Jiří Lněnička.

Před soudem stojí kvůli heparinovým vraždám i bývalý ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl. Obžaloba mu dává za vinu, že nepodal kvůli podezřelým úmrtím trestní oznámení. Zelenka bude u tohoto soudu svědčit nejspíš ještě během prázdnin.

Svoboda? Nejdříve za 30 let

Jaký život Zelenku ve Valdicích čeká? Cely pro doživotně odsouzené jsou velké necelé tři na čtyři metry, je v nich kovová postel a stolek.

Doživotně odsouzení mají jednou denně hodinovou vycházku, jednou za měsíc mají právo na návštěvu. Ta se u nich nesmí zdržet déle než tři hodiny.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Možnost pracovat Zelenka dostane, už kvůli tomu, že rodinám svých obětí dluží milionové odškodné. Problém je ale v tom, že doživotně odsouzení mohou pracovat pouze ve svých celách. Výdělek z takové činnosti je minimální.

Výhodou valdické věznice je podle odsouzených kuchyně. "Vaří tu nejlépe ze všech věznic, které jsem měl možnost poznat. Dnešní oběd byl výjimka. Dostáváme řízky, kuřata, segedínský guláš i dobré polévky," řekl před časem deníku Aha Jiří Kajínek.

Malou úlevou v tvrdých podmínkách může být i možnost vzdělávání, kterou by inteligentní Zelenka mohl využít. Možnost využít vzdělání v praktickém životě ale nejspíš už mít nebude.

O podmínečné propuštění si bude moci poprvé požádat v roce 2038. V té době mu bude dvaašedesát let.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy