Heparinový vrah inspiroval filmaře, peníze ale nedostal

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 1. 2009 7:02
Zelenkovy vraždy jsou jen námětem a ten právo nechrání
Skutečný "heparinový vrah" Petr Zelenka před soudem
Skutečný "heparinový vrah" Petr Zelenka před soudem | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Rakouský tyran Josef Fritzl se pokouší prodat práva na zfilmování svého příběhu přímo z vězeňské cely. Takzvaný heparinový vrah Petr Zelenka práva na svůj příběh nikomu neprodal, přesto bude mít v dubnu premiéru film, který je jeho příběhem zjevně inspirován a netají to.

Porušují tvůrci filmu Hodinu nevíš ochranu osobnosti Petra Zelenky? "To záleží, do jaké míry se inspirují. Samotný námět autorský zákon nechrání, náměty se opakují. Pokud by se film reality pouze dotkl, nebyla zmíněná konkrétní jména a podobná fakta, je to v pořádku," vysvětluje specialistka na autorské právo Marie Šebelová.

A to je zřejmě případ chystaného filmu režiséra Dana Svátka.

Na výsledek jeho práce přesto čeká Zelenkův advokát a je připraven osobnostní práva svého klienta bránit. "Producent mě ujistil, že to nebude o Zelenkovi, heparinu, krvi ani o havlíčkobrodské nemocnici. Na to od Zelenky tvůrci filmu žádná práva nemají," říká advokát Jan Herout.

"Určitě se na film podívám. Kdyby to bylo jinak, mají Zelenkovi možnosti se bránit."

Tvůrci filmu se k inspiraci Zelenkovým příbějem hlásí otevřeně. "Ne tak docela fiktivní příběh člověka, který ve skutečnosti dostal označení "heparinový vrah", píše se v anotaci k filmu na internetových stránkczh produkční společnosti.

Představitel hlavní role ve filmu Hodinu nevíš Václav Jiráček
Představitel hlavní role ve filmu Hodinu nevíš Václav Jiráček | Foto: Propagační materiály k filmu

Zelenka ale není jediným nemocničním vrahem, který autory inspiroval.

"Je to na motivy heparinových vražd, ale není to o Petru Zelenkovi. Knížka je o člověku, kterého jsem znal před třiceti lety. Byl to také sanitář a pracoval ve zdravotnickém zařízení v Trenčíně, kde jsem před mnoha lety působil. Byl to velmi inteligentní člověk, který lékaře nenáviděl a byl by kvůli tomu i schopen vraždit," řekl loni v dubnu v rozhovoru pro Deník jihlavský psychiatr Miroslav Skačáni.

Skačáni napsal knihu Vraždy ze závisti, která se stala námětem filmu a je i spoluautorem scénáře.

V něm se nemocničních vražd dopouští neúspěšný adept na studia medicíny v podání herce Václava Jiráčka. Film se mimojiné natáčel i v Havlíčkově Brodě - dějišti skutečných heparinových vražd.

Petr Zelenka byl odsouzen za sedm dokonaných vražd a dalších deset ve stadiu pokusu na doživotí. Dovolal se k Nejvyššímu soudu, který dnes začal jeho případ řešit. Šance, že uspěje, nejsou ale příliš velké. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy