Soud řeší první žaloby za heparinové vraždy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 10. 2008 14:00
Lidé chtějí po nemocnici omluvu a peníze
Petr Zelenka
Petr Zelenka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soud v Hradci Králové začal projednávat první z řady žalob, které podali pozůstalí po obětech takzvaného heparinového vraha Petra Zelenky.

Rodiny zavražděných žádají po havlíčkobrodské nemocnici omluvu a finanční odškodnění za citovou újmu.

V úterý začne projednávání dvou žalob na ochranu osobnosti. Jednu z nich podala vdova po Františku Škvařilovi, který po podání heparinu zemřel v červnu 2006. Nemocnici zažaloval i Josef Šimůnek, jehož manželka zemřela na oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě o tři měsíce později.

"Každý žádá po nemocnici omluvu a zaplacení jednoho milionu korun," řekl Aktuálně.cz mluvčí hradeckého soudu Michael Strnad.

Oba pozůstalí zpochybňují kvalitu péče, kterou nemocnice jejich blízkým poskytla. Nemocnice se k žalobám nechce vyjhadřovat, dokud soud nerozhodne.

"Spor bude složitý určitě neskončí behem jednoho dne. Je navrženo rozsáhlé dokazování, znalecké posudky," řekl mluvčí Strnad.

U soudu v Hradci Králové leží ještě další dvě žaloby pozůstalých rodin na nemocnici. Jedna z rodin žádá odškodnění ve výši deset milionů korun.

"Tady ale ještě nebyla nařízena jednání," dodal.

Petr Zelenka byl odsouzen za sedm dokonaných vražd a dalších deset ve stadiu pokusu na doživotí.

Dovolal se k Nejvyššímu soudu, který dnes začal jeho případ řešit. Šance, že uspěje, nejsou ale příliš velké.

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly a ani nový znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih. "Pokud "jeho kůň" vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

I sám Zelenka je odsouzen zaplatit pozůstalým po obětech dohromady mnohamilionové odškodné. Vzdhlem k možnosti výdělku ve věznici, ale není pravděpodobné, že své závazky někdy splatí.

 

Právě se děje

Další zprávy