Praha - Protikorupční policie v tomto týdnu obvinila tři muže z pokusu o podvod, kterým údajně chtěli vylákat až dvanáct miliard korun ze státního podniku Lesy ČR.
Jeden z obviněných je bývalým zaměstnancem podniku. Muži jsou stíháni na svobodě, v případě prokázání viny jim hrozí až deset let vězení. Zveřejnil to mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Údajně jde o kauzu americké společnosti Washington Investment Company (WIC) a její údajně zmařené investice týkající se zakázek na informační technologie pro Lesy ČR.
Lesy ČR případ blíže nekomentovaly. "Zpráva zveřejněná dnes Policií ČR je pro Lesy ČR novou informací, kterou podnik aktuálně detailně analyzuje, a proto nyní není možné k předmětné záležitosti poskytnou podrobnější informaci," uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.
Případ souvisí s dvěma smlouvami z roku 2007 o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci infrastruktury informačních a komunikačních technologií.
"Tyto smlouvy, které však podle závěrů kriminalistů nebyly nikdy uzavřeny, měly být vyhotoveny jen za účelem uplatnění fiktivní pohledávky ve výši cca 221 milionů korun za státním podnikem Lesy ČR," uvedl mluvčí.
Lesy ČR vyplacení částky odmítly. V roce 2011 však prý obchodní společnost se sídlem v USA, která vystupovala jako vlastník údajných pohledávek, podala na ministerstvo financí takzvané "oznámení o existenci sporu".
V souvislosti s tím údajně nárokovala zmaření investice v celkové výši až 12 miliard korun. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Americká společnost v únoru 2011 uvedla, že je připravena vést s Českou republikou arbitráž ohledně zmařené investice týkající se zakázek pro Lesy ČR. Firma tehdy tvrdila, že po státu požaduje 12 miliard korun.
Lesy ČR tehdy uvedly, že nikdy v minulosti nebyly v žádném smluvním vztahu se společností WIC ani se společností, v níž by měla společnost WIC v té době dle obchodního rejstříku podíl.
WIC před třemi lety oznámila zahájení sporu s ČR ve dvou samostatných případech. První spor vznikl v roce 2007 v souvislosti s postupem Lesů ČR, které po změně svého vedení ukončily dojednané zakázky na dodávky informačních technologií a služeb s firmami Aventic International a A-Services&Networks.
Firmy tehdy patřily WIC. Druhý, menší spor souvisel s postupem daňové správy vůči několika firmám skupiny WIC group a Sei group. Ministerstvo financí sdělilo, že žádný spor se společností WIC nebyl zahájen.