Policie obvinila politika ODS. Podle svědka uplácel voliče

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 12. 2014 6:00
Zastupitel Letňan si vyslechl obvinění z vydírání, podvodu a maření voleb. Vinu popírá a kauzu pokládá za politický boj svého konkurenta.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zastupitel za ODS v Praze-Letňanech Jan Mikulecký čelí trestnímu stíhání. Druhý muž kandidátky občanských demokratů se podle svědectví pokoušel před volbami nakupovat hlasy a vydírat kandidátku konkurenční strany.

Policie Mikuleckého obvinila ze spáchání trestného činu vydírání, podplácení a maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Politik však jakékoli pochybení odmítá. "Je to vykonstruované," tvrdí.

On i jeho nejbližší straničtí kolegové jsou přesvědčení, že se jedná o pomstu bývalého člena ODS a někdejšího starosty Letňan Ondřeje Lněničky. Ten po hádkách stranu opustil a v letošních volbách kandidoval za hnutí Pro Prahu. A právě jedna z jeho kandidátek Petra Kavúrová spolu s manželem stojí za trestním oznámením na Mikuleckého.

Za kauzou podle obviněného stojí bývalý starosta a člen ODS Ondřej Lněnička.
Za kauzou podle obviněného stojí bývalý starosta a člen ODS Ondřej Lněnička. | Foto: Ludvík Hradilek

Deník Aktuálně.cz se s manželi Kavúrovými pokoušel spojit, k případu se ale nechtějí vyjadřovat. "S ohledem na probíhající trestní řízení nebudeme věc komentovat,“ uvedla pouze jejich advokátka Alena Tomášková.

Deník má však k dispozici návrh na neplatnost voleb, který Kavúrovi podali k městskému soudu a v němž podrobně popisují, čeho se podle nich Mikulecký dopustil.

Politik údajně po Petře Kavúrové chtěl, aby se vzdala kandidatury za hnutí Pro Prahu a tím stranu oslabila. Donutit se ji k tomu snažil přes manžela, který se živí úklidem domů včetně toho, ve kterém je Mikulecký předsedou společenství vlastníků.

"Při osobním setkání Ing. Mikulecký navrhovateli řekl, že nevzdá-li se jeho manželka kandidatury, on přijde o úklid domů,“ píše advokátka v návrhu. Mikulecký to ale popírá. "S Kavúrovými se znám, protože pro nás uklízejí. To je všechno. Zbytek jsou smyšlenky," uvedl.

200 korun za hlas

Mikulecký měl také Kavúrovi nabízet, aby oslovil své známé s tím, že jim za hlas pro Občanskou demokratickou stranu vyplatí 200 korun. Kavúr, který chtěl celou věc nahlásit, si jednu ze schůzek nahrál a nahrávku pak předal policii.

Ta se k běžícímu případu odmítá blíže vyjadřovat, přinejmenším část informací však musela vyhodnotit jako podložené a dostatečně závažné, protože 10. listopadu Mikuleckého obvinila. "Já nemůžu hodnotit, co policie našla. Nachází v tomhle státě spoustu věcí, a pak se ukazuje, že je to jinak. Někdy je až příliš horlivá,“ komentoval případ svého kolegy současný starosta Letňan Ivan Kabický (ODS).

Starosta Iva Kabický (ODS) obvinění kolegy řešit nehodlá, ctí presumpci neviny.
Starosta Iva Kabický (ODS) obvinění kolegy řešit nehodlá, ctí presumpci neviny. | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Má prý indicie, že jde o politický proces, a je jen otázka času, než se ukáže, že jde pouze o pomstu Lněničky. "Autorem takového paranoidního, od reality odtrženého výroku může být jen slabomyslný jedinec, nebo někdo, kdo má máslo na hlavě, či člověk mimořádně namyšlený a pokrytecký, kterému chybí jakákoli sebereflexe a pokora," reagoval na kritiku Lněnička.

Ať už policejní vyšetřování Mikuleckého skončí jakkoli, na výsledek voleb to nebude mít vliv. Soud se totiž návrhem Kavúrových na jejich zneplatnění vůbec nezabýval, protože o necelé tři hodiny propásli lhůtu na jeho podání.

Sám Mikulecký neuvažuje o tom, že by se vzdal funkce zastupitele, a vyzývat ho k tomu nemíní ani letňanská buňka ODS. "Ctím presumpci neviny,“ řekl k tomu Kabický.

Koaliční partneři jsou v klidu

Věc nehodlají řešit ani koaliční partneři ze sociální demokracie. "Nejsme soud, počkáme, jak se věc vyvine," komentoval případ radní Oldřich Miffek (ČSSD). Mikulecký však už kvůli obvinění přišel o členství v radě, do které byl podle původní koaliční smlouvy navržen.

Spory, které zmítají letňanskou ODS již delší dobu, vyvrcholily loni na podzim po hádce o křeslo starosty. Tím byl sice po minulých volbách zvolen Kabický, později se ale stal radním na pražském magistrátu a vedení Letňan přenechal Lněničkovi. Když však Kabický o post radního kvůli krachu koalice ODS a TOP 09 přišel, přes Lněničkovy protesty znovu převzal vládu nad městskou částí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Závod mužů na 15 km klasicky vyhrál Iivo Niskanen a po listopadovém triumfu v Ruce si na své oblíbené trati připsal druhé vítězství v sezoně. Finský lyžař porazil o deset sekund vedoucího muže průběžného pořadí Rusa Alexandra Bolšunova, třetí příčku obsadil Nor Hans Christer Holund.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

SP v běhu na lyžích v Lahti:

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 32:15,5, 2. Bolšunov (Rus.) -10,1, 3. Holund (Nor.) -28,8, 4. Semikov (Rus.) -38,8, 5. Röthe -47,9, 6. Krüger -49,4, 7. Golberg -54,1, 8. Klaebo (všichni Nor.) -54,7, 9. Bessměrtnych -55,1, 10. Jakimuškin (oba Rus.) -59,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Bolšunov 2028 b., 2. Klaebo 1563, 3. Golberg 1238, 4. Röthe 1169, 5. Krüger 1163, 6. Niskanen 1147, …65. Novák 71, 102. Pechoušek 21, 130. Černý 5, 132. Knop 5, 135. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 23:53,3, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,4, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -11,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -21,9, 5. Östbergová (Nor.) -25,0, 6. Něprjajevová (Rus.) -31,2, 7. H. Wengová (Nor.) -34,9, 8. Hennigová (Něm.) -43,1, 9. Jacobsenová (Nor.) -55,8, 10. Matintalová (Fin.) -56,3.

Průběžné pořadí SP (po 30 ze 40 závodů): 1. Johaugová 2368 b., 2. H. Wengová 1647, 3. Něprjajevová 1300, 4. Jacobsenová 1231, 5. Östbergová 1110, 6. Digginsová (USA) 1047, …27. Razýmová 255, 46. Janatová 119, 55. Nováková 67, 82. Beranová (všechny ČR) 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy