Policie obvinila politika ODS. Podle svědka uplácel voliče

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 12. 2014 6:00
Zastupitel Letňan si vyslechl obvinění z vydírání, podvodu a maření voleb. Vinu popírá a kauzu pokládá za politický boj svého konkurenta.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zastupitel za ODS v Praze-Letňanech Jan Mikulecký čelí trestnímu stíhání. Druhý muž kandidátky občanských demokratů se podle svědectví pokoušel před volbami nakupovat hlasy a vydírat kandidátku konkurenční strany.

Policie Mikuleckého obvinila ze spáchání trestného činu vydírání, podplácení a maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Politik však jakékoli pochybení odmítá. "Je to vykonstruované," tvrdí.

On i jeho nejbližší straničtí kolegové jsou přesvědčení, že se jedná o pomstu bývalého člena ODS a někdejšího starosty Letňan Ondřeje Lněničky. Ten po hádkách stranu opustil a v letošních volbách kandidoval za hnutí Pro Prahu. A právě jedna z jeho kandidátek Petra Kavúrová spolu s manželem stojí za trestním oznámením na Mikuleckého.

Za kauzou podle obviněného stojí bývalý starosta a člen ODS Ondřej Lněnička.
Za kauzou podle obviněného stojí bývalý starosta a člen ODS Ondřej Lněnička. | Foto: Ludvík Hradilek

Deník Aktuálně.cz se s manželi Kavúrovými pokoušel spojit, k případu se ale nechtějí vyjadřovat. "S ohledem na probíhající trestní řízení nebudeme věc komentovat,“ uvedla pouze jejich advokátka Alena Tomášková.

Deník má však k dispozici návrh na neplatnost voleb, který Kavúrovi podali k městskému soudu a v němž podrobně popisují, čeho se podle nich Mikulecký dopustil.

Politik údajně po Petře Kavúrové chtěl, aby se vzdala kandidatury za hnutí Pro Prahu a tím stranu oslabila. Donutit se ji k tomu snažil přes manžela, který se živí úklidem domů včetně toho, ve kterém je Mikulecký předsedou společenství vlastníků.

"Při osobním setkání Ing. Mikulecký navrhovateli řekl, že nevzdá-li se jeho manželka kandidatury, on přijde o úklid domů,“ píše advokátka v návrhu. Mikulecký to ale popírá. "S Kavúrovými se znám, protože pro nás uklízejí. To je všechno. Zbytek jsou smyšlenky," uvedl.

200 korun za hlas

Mikulecký měl také Kavúrovi nabízet, aby oslovil své známé s tím, že jim za hlas pro Občanskou demokratickou stranu vyplatí 200 korun. Kavúr, který chtěl celou věc nahlásit, si jednu ze schůzek nahrál a nahrávku pak předal policii.

Ta se k běžícímu případu odmítá blíže vyjadřovat, přinejmenším část informací však musela vyhodnotit jako podložené a dostatečně závažné, protože 10. listopadu Mikuleckého obvinila. "Já nemůžu hodnotit, co policie našla. Nachází v tomhle státě spoustu věcí, a pak se ukazuje, že je to jinak. Někdy je až příliš horlivá,“ komentoval případ svého kolegy současný starosta Letňan Ivan Kabický (ODS).

Starosta Iva Kabický (ODS) obvinění kolegy řešit nehodlá, ctí presumpci neviny.
Starosta Iva Kabický (ODS) obvinění kolegy řešit nehodlá, ctí presumpci neviny. | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Má prý indicie, že jde o politický proces, a je jen otázka času, než se ukáže, že jde pouze o pomstu Lněničky. "Autorem takového paranoidního, od reality odtrženého výroku může být jen slabomyslný jedinec, nebo někdo, kdo má máslo na hlavě, či člověk mimořádně namyšlený a pokrytecký, kterému chybí jakákoli sebereflexe a pokora," reagoval na kritiku Lněnička.

Ať už policejní vyšetřování Mikuleckého skončí jakkoli, na výsledek voleb to nebude mít vliv. Soud se totiž návrhem Kavúrových na jejich zneplatnění vůbec nezabýval, protože o necelé tři hodiny propásli lhůtu na jeho podání.

Sám Mikulecký neuvažuje o tom, že by se vzdal funkce zastupitele, a vyzývat ho k tomu nemíní ani letňanská buňka ODS. "Ctím presumpci neviny,“ řekl k tomu Kabický.

Koaliční partneři jsou v klidu

Věc nehodlají řešit ani koaliční partneři ze sociální demokracie. "Nejsme soud, počkáme, jak se věc vyvine," komentoval případ radní Oldřich Miffek (ČSSD). Mikulecký však už kvůli obvinění přišel o členství v radě, do které byl podle původní koaliční smlouvy navržen.

Spory, které zmítají letňanskou ODS již delší dobu, vyvrcholily loni na podzim po hádce o křeslo starosty. Tím byl sice po minulých volbách zvolen Kabický, později se ale stal radním na pražském magistrátu a vedení Letňan přenechal Lněničkovi. Když však Kabický o post radního kvůli krachu koalice ODS a TOP 09 přišel, přes Lněničkovy protesty znovu převzal vládu nad městskou částí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy