Praha - Policie obvinila bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka za pokus o podvod. Kauza se týká směnky na 50 milionů korun, kterou chtěl Hušák vyplatit od podnikatelů Martina Ulčáka a Marka Dospivy.
V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení. "Vyšetřovatel zahájil 25. února trestní stíhání muže ze spáchání trestného činu podvodu ve stadiu pokusu," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.
Aleš Hušák odmítl na obvinění policie reagovat. "Nebudu to komentovat. Obraťte se na mou advokátku," řekl Aktuálně.cz.
"Aby se občansko-právní řízení tímto způsobem překlápělo do trestně-právního považuji za nestandardní," uvedla Hušákova advokátka Klára Samková.
Podle ní je samotné rozhodnutí v občansko-právní věci v rozporu se zákonem a také proto se svým klientem obrátili na Nejvyšší soud. Ten jejich dovolání ale zatím neřešil. V případě obvinění Hušáka podá Samková stížnost.
Spor o směnku
Šestapadesátiletý Hušák se po dvojici domáhal zaplacení 50 milionů kvůli tomu, že mu prý muži nezaplatili dříve vystavenou směnku. Vrchní soud ale v lednu loňského roku definitivně rozhodl, že dvojice Hušákovi peníze platit nemusí.
Kvůli směnce podali podnikatelé na Hušáka trestní oznámení, protože se domnívají, že se na nich pokusil o podvod.
Směnku na 50 milionů Hušák uplatnil u soudu vůči podnikatelům v březnu 2013. Městský soud v Praze proto vydal platební rozkaz, proti kterému se ohradil jak Ulčák, tak Dospiva, který na směnce figuruje jako ručitel. Při následném líčení se soud postavil na stranu podnikatelů a žalobu někdejšího šéfa Sazky na zaplacení milionů zamítl.
Pád Sazky
Podle Ulčáka směnka sloužila pouze k případnému odkoupení nemovitostí na Menorce, které Hušák vlastnil, v případě, že by se dostal do finančních problémů po pádu Sazky. Dohodnout se na tom měla trojice ústně začátkem května 2011, nabídka však byla údajně omezená tříměsíční lhůtou.
Hušákův právník Andrej Vacík ale tvrdí, že se na inkriminovaném jednání o prodeji nemovitostí nehovořilo. Na co konkrétně byla směnka určená nebo jaká byla doba její platnosti, právník nikdy neupřesnil.
Hušák byl generálním ředitelem Sazky od roku 1995, předloni postupně skončil ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva loterijní firmy. Sazka se na jaře 2011 dostala do insolvence a poté do konkurzu. Její podnikatelskou činnost převzala tentýž rok v listopadu firma Sazka sázková kancelář, vlastněná finančními skupinami PPF a KKCG.