Policie objasnila 33 let starou vraždu díky otisku dlaně. Pachatel se přiznal, čin je ale promlčený

Domácí Domácí
15. 11. 2017 13:04
Policie objasnila vraždu, která se stala v roce 1984. Pachatele vypátrala díky otiskům z místa činu. Jelikož je čin promlčený, vrah do vězení nepůjde.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jan Schejbal

Praha - Pražští policisté objasnili 33 let starou vraždu. Pachatele se jim podařilo vypátrat díky otisku dlaně, který na místě činu zanechal. Vrah ale za mříže nepůjde, čin už je promlčený.

Vražda se stala v polovině listopadu roku 1984, kdy třidvacetiletý mladík přijel ze střední Čech za svou dívku do Prahy. Po setkání se chtěl vrátit zpět domů, ale nestihl poslední vlak. Zůstal na Hlavním nádraží v Praze, kde čekal na první ranní spoj.

Na nádraží ho oslovil tehdy šestačtyřicetiletý muž a pozval ho nejdříve na pivo do hospody a poté k sobě domů na panáka. "Tam však došlo mezi muži k fyzickému konfliktu a následnému uškrcení majitele bytu páskem," vysvětlil mluvčí policie Jan Daněk.

Případem se tehdy zabýval Sbor národní bezpečnosti z Prahy a pro vyšetřování byl sestaven i vyšetřovací tým, který vyslechl přes tisíc svědků a sestavil i identikt podezřelého. "Na místě byly zajištěny i otisky prstů, které kriminalisty přivedly na stopu konkrétního muže. Nicméně podezření se nepotvrdilo a žádná stopa nevedla k dopadení pachatele," dodal Daněk. Vraha se však týmu dopadnout nepodařil a práce na případu byla v roce 1989 ukončena.

Technik ale při ohledávání místa zajistil otisk dlaně, který o tři desítky let později přivedl kriminalisty k pachateli. "Byla prováděna kontrola daktyloskopických stop z neobjasněných trestných činů a tyto stopy byly dodatečně vkládány do elektronického systému. Právě díky tomu vyšla shoda s konkrétní osobou," vysvětlil Daněk.

Kriminalisté tak měli jméno nyní již šestapadesátiletého podezřelého podezřelého, kterého později vyslechli. Muž nejprve vinu odmítl, do své výpovědi se ale zamotal a nakonec s k vraždě přiznal. Rovněž řekl, že celá léta měl strach přijet do Prahy, aby nebyl dopaden.

"Při podaném vysvětlení mu pomyslný kámen ze srdce, který ho trápil více než třicet let, spadl hned dvakrát. Poprvé, když se k činu přiznal a viditelně se mu ulevilo. Podruhé když zjistil, že ho pozemský soud za tuto vraždu již nepotrestá," uzavřel Daněk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy