Pozůstalí uspěli, soud má znovu řešit případ těla nalezeného na dně Orlíku. Ale promlčení se blíží

ČTK ČTK
16. 8. 2016 9:55
Ústavní soud vyhověl stížnosti pozůstalých, kterým městský soud nepovolil obnovu řízení kvůli nálezu zavražděného muže na dně Orlické přehrady. Tělo oběti se našlo předloni v dubnu náhodou při pátrání po jiném pohřešovaném člověku. Kvůli vraždě z roku 2000 už stanul před soudem synovec oběti a jeho komplic, ale pro jejich usvědčení neměl soud dostatek důkazů. Po nálezu těla státní zastupitelství podalo návrh na obnovu řízení, Městský soud v Praze jej ale zamítl. Podle Ústavního soudu při tom porušil práva pozůstalých na soudní ochranu.
Orlická přehrada (ilustrační snímek).
Orlická přehrada (ilustrační snímek). | Foto: Povodí Vltavy

Brno – Městský soud v Praze chyboval, když po nálezu těla na dně Orlické přehrady nepovolil obnovu řízení v případu vraždy. Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti pozůstalých. Soud musí obnovu zvážit znovu, výsledek však zůstává nejistý, a to i proto, že se blíží konec zkrácené promlčecí lhůty. Justice původně zprostila dva podezřelé obžaloby kvůli nedostatku důkazů.

Muž zemřel násilnou smrtí v roce 2000. O šest let později stanul před soudem kvůli podezření z vraždy synovec oběti Jaroslav Š. spolu s údajným komplicem Janem Mikuláškem. Obžaloba tehdy za vraždou viděla peníze, konkrétně pět milionů korun vložených do transakce s valutami.

U soudu se ale tehdy nepodařilo s jistotou prokázat, kdo, kdy, kde a proč oběť zavraždil. Synovec oběti byl ovšem v jiném procesu odsouzen za majetkový delikt v souvislosti s penězi, které od strýce převzal.

Tělo oběti se našlo předloni v dubnu náhodou při pátrání po jiném pohřešovaném člověku, a to v hloubce 18 metrů nedaleko hradu Zvíkov. Bylo omotané řetězem a zatížené podstavcem přenosné dopravní značky. Ukázalo se, že oběť někdo zastřelil. Po nálezu těla státní zastupitelství podalo návrh na obnovu řízení, Městský soud v Praze jej ale zamítl. Podle nálezu při tom porušil práva pozůstalých na soudní ochranu.

Podle ÚS mají pozůstalí v pozici poškozených právo účastnit se řízení o povolení obnovy řízení, a to i přesto, že s tím trestní řád výslovně nepočítá. V případu zastřeleného muže se veřejné jednání vůbec nekonalo, pozůstalí tak nemohli uplatňovat svá procesní práva. "Řízení vlastně probíhalo jen mezi státním zástupcem a městským soudem," uvedl soudce zpravodaj Jan Filip.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy