Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat šest lidí v kauze poskytování podezřelých úvěrů od České exportní banky na projekty v Číně a Tunisu, u kterých údajně vznikla škoda přes půl miliardy korun.
Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku jim hrozí dva až osm let vězení. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
V souvislosti se schválením úvěru od ČEB ve výši 12 milionů amerických dolarů (téměř 294 milionů korun) navrhla policie podle Ibeheje obžalovat pět lidí. Skupina byla obviněna loni v srpnu, kdy vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že mezi stíhanými osobami jsou členové vedení banky. Ředitel ČEB Karel Bureš tehdy uvedl, že obvinění již v bance nepracují.
Jeden člověk je pak stíhaný v souvislosti s projektem výstavby luxusních apartmánů v Tunisku, na kterou banka poskytla úvěr 308 milionů korun. Podle detektivů nepostupoval obezřetně při poskytnutí úvěru.
Podle dřívějších informací policie byli v této větvi případu stíháni také dva lidé pro úvěrový podvod, kterého se měli dopustit právě vylákáním půjčky od banky. "Další částí tohoto projektu se kriminalisté stále zabývají," upřesnil v pátek Ibehej.
"Není nám známo, že by bylo Policií ČR sděleno obvinění komukoliv ze současných zaměstnanců České exportní banky," sdělil generální ředitel ČEB Karel Bureš.
Banka má podle něj již několik let nastaveny procesy, které nedovolují, aby ČEB mohla být cílem podobné trestné činnosti. "Jde o procesní vývoj v trestním řízení, který nemá na postavení ČEB žádný vliv," dodal ke kauze ředitel.
Protikorupční policie se zřejmě zabývá i dalšími podezřelými úvěry ČEB. Podle deníku Mladá fronta Dnes od loňského listopadu detektivové stíhají bývalého, pravděpodobně vysoce postaveného zaměstnance banky za to, že v roce 2007 schválil úvěr na obchodní projekt v Rusku. Údajně tak způsobil škodu 891 milionů korun, uvedla nedávno MF Dnes.