Policie jmenovala stíhané politiky. Podle šetření nechybila

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
5. 5. 2014 16:12
Postup policejní mluvčí byl podle interního šetření ústeckého prezídia v souladu se zákonem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Ústí nad Labem - Policie Ústeckého kraje nepochybila, když zveřejnila jména obviněných politiků v kauze "Vítání občánků".

K tomuto názoru na základě výsledků interního šetření dospělo vedení Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

"Poskytování informací o trestním řízení a osobách na něm zúčastněných bylo plně v souladu s příslušnými ustanoveními trestního řádu," píše se v oficiálním vyjádření.

Pochybnosti o možném porušení zákona na ochranu osobních údajů vyvolala tisková zpráva, kterou ústecká policie zveřejnila na svých internetových stránkách. Policisté se totiž překvapivě rozhodli zveřejnit jména obviněných politiků ČSSD, mezi nimiž je primátor Ústí nad Labem Vít Mandík, radní Josef Macík a poslankyně Zuzana Kailová, u níž policie požádala Sněmovnu o vydání.

Závěry ústecké policie navíc potvrdilo i pražské policejní prezidium. „Policie jednala v mezích zákona. Tyto údaje lze zveřejnit v případě, kdy trestní stíhání souvisí s výkonem veřejné funkce a zveřejnění je ve veřejném zájmu,“ řekla mluvčí Vlasta Suchánková.

Dodala, že ke stejnému závěru dospěl i Úřad na ochranu osobních údajů, který vedení prezídia v rámci přezkoumávání zákonnosti tiskové zprávy požádalo o stanovisko.

Neobvyklé jednání

Přestože jsou kroky policejních špiček poměrně překvapivé, Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) již dříve na přímý dotaz deníku Aktuálně.cz konstatoval, že odtajněním jmen k překročení zákona s největší pravděpodobností nedošlo.

ÚOOÚ je přitom znám tím, že v případech, kdy má podezření na pochybení, dává tvrdé pokuty. Teď ale říká, že ke zveřejnění obviněných došlo správně podle takzvaného "náhubkového zákona". 

Není přesto příliš obvyklé, že by policie jména obviněných zveřejňovala. "Informace jsme uveřejnili, protože stíhání souvisí s výkonem jejich funkcí a zveřejnění je ve veřejném zájmu," vysvětlila své jednání autorka zmíněné tiskové zprávy Veronika Hyšplerová, mluvčí ústecké policie.  

Případ se týká akce Vítání občánků, za kterou radnice zaplatila od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu. Městu ale byla podle vyšetřovatelů způsobena protiprávním jednáním škoda nejméně jeden milion korun. Všichni svou vinu odmítají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy