Policie obvinila ústeckého primátora ze zneužití pravomoci

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 4. 2014 15:43
Kromě Víta Mandíka je obviněn i radní Josef Macík, policie také žádá Poslaneckou sněmovnu o vydání radní Zuzany Kailové (ČSSD).
Vít Mandík.
Vít Mandík. | Foto: Ústí nad Labem

Praha - Policie obvinila ze zneužití pravomoci ústeckého primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

Zároveň žádá Poslaneckou sněmovnu o vydání ústecké radní Zuzany Kailové (ČSSD) ke stíhání.

"Jejich nezákonné jednání spočívá v tom, že z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu „Vítání občánků“. Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně 1 milion korun," uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Trojici hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od tří do deseti let.

"Usnesení o zahájení trestního stíhání mi bylo předáno 22. 4., v době, kdy probíhalo jednání rady města. Proti usnesení jsem podal prostřednictvím svého právního zástupce stížnost," vzkázal přes tiskovou mluvčí primátor Mandík. Radní Josef Macík nechtěl obvinění zatím komentovat.

Macík vzkázal, že usnesení policie studuje s právním zástupcem. "Ničeho jsem se vědomě nedopustil a proti usnesení policie podám stížnost," dodal.

Policejní žádost o vydání poslankyně Kailové Aktuálně.cz potvrdil předseda Sněmovny Jan Hamáček. "Dostal jsem informaci, že ve tři hodiny mi bude osobně doručena žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání. Koho se týká a v jaké věci ho chce policie stíhat, v tuto chvíli nevím," řekl Hamáček.

Dodal, že žádost bezodkladně předá předsedkyni Mandátového a imunitního výboru Miroslavě Němcové.

Radnice vypověděla smlouvu

Město mělo za akci "Vítání občánků" zaplatit od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu.

Trestní oznámení kvůli údajnému nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Kraj). Haidler poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore.

Radnice smlouvu vypověděla krátce poté, co případ začala vyšetřovat policie. Tehdy to zdůvodnila snahou šetřit. Za rok a čtvrt město společnosti vyplatilo zhruba dva miliony korun.

O uzavření smlouvy rozhodla městská rada. Mluvčí radnice Karel Rouč už dřív ČTK řekl, že pro ni tehdy hlasovalo všech deset přítomných radních.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 38 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy