Policie obvinila ústeckého primátora ze zneužití pravomoci

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 4. 2014 15:43
Kromě Víta Mandíka je obviněn i radní Josef Macík, policie také žádá Poslaneckou sněmovnu o vydání radní Zuzany Kailové (ČSSD).
Vít Mandík.
Vít Mandík. | Foto: Ústí nad Labem

Praha - Policie obvinila ze zneužití pravomoci ústeckého primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

Zároveň žádá Poslaneckou sněmovnu o vydání ústecké radní Zuzany Kailové (ČSSD) ke stíhání.

"Jejich nezákonné jednání spočívá v tom, že z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu „Vítání občánků“. Statutárnímu městu Ústí nad Labem vznikla škoda nejméně 1 milion korun," uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Trojici hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od tří do deseti let.

"Usnesení o zahájení trestního stíhání mi bylo předáno 22. 4., v době, kdy probíhalo jednání rady města. Proti usnesení jsem podal prostřednictvím svého právního zástupce stížnost," vzkázal přes tiskovou mluvčí primátor Mandík. Radní Josef Macík nechtěl obvinění zatím komentovat.

Macík vzkázal, že usnesení policie studuje s právním zástupcem. "Ničeho jsem se vědomě nedopustil a proti usnesení policie podám stížnost," dodal.

Policejní žádost o vydání poslankyně Kailové Aktuálně.cz potvrdil předseda Sněmovny Jan Hamáček. "Dostal jsem informaci, že ve tři hodiny mi bude osobně doručena žádost o vydání poslance k trestnímu stíhání. Koho se týká a v jaké věci ho chce policie stíhat, v tuto chvíli nevím," řekl Hamáček.

Dodal, že žádost bezodkladně předá předsedkyni Mandátového a imunitního výboru Miroslavě Němcové.

Radnice vypověděla smlouvu

Město mělo za akci "Vítání občánků" zaplatit od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu.

Trestní oznámení kvůli údajnému nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Kraj). Haidler poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore.

Radnice smlouvu vypověděla krátce poté, co případ začala vyšetřovat policie. Tehdy to zdůvodnila snahou šetřit. Za rok a čtvrt město společnosti vyplatilo zhruba dva miliony korun.

O uzavření smlouvy rozhodla městská rada. Mluvčí radnice Karel Rouč už dřív ČTK řekl, že pro ni tehdy hlasovalo všech deset přítomných radních.

 

Právě se děje

Další zprávy