Překvapivý krok policie: Zveřejnila jména stíhaných osob

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
23. 4. 2014 18:00
Policie jména obviněných přitom sděluje jen výjimečně. A to i v případě, že se jedná o veřejný zájem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Sznapka

Praha - Středeční postup ústecké policie při zveřejňování informací je velmi vzácný. Na svých internetových stránkách totiž uveřejnila tiskovou zprávu o zahájení trestního stíhání trojice politiků, v níž mimo jiné uvedla i jména obviněných osob.

Jsou jimi ústecký primátor Vít Mandík, radní Josef Macík a poslankyně Zuzana Kailová (všichni ČSSD), u níž policie požádala předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání. Podle policie trojice ústeckých politiků neoprávněně umožnila získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu "Vítání občánků", čímž měla městu vzniknout škoda nejméně 1 milion korun.

Porušení zákona?

Přestože se jedná o výjimečný postup, s největší pravděpodobností v tomto případě nedošlo k porušení zákona ani úniku osobních údajů.

"Na veřejné činitele se nepochybně vztahuje menší ochrana soukromí, pokud jde o výkon jejich funkce," řekla Aktuálně.cz Hana Štěpánková, tisková mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Podle novely nepopulárního "náhubkového zákona" z roku 2011 lze totiž osobní údaje zveřejnit, "odůvodňuje-li to veřejný zájem, pokud převažuje nad právem na ochranu soukromí dotčené osoby".

Právě na novelu trestního řádu se odvolává i mluvčí ústecké policie a autorka tiskové zprávy Veronika Hyšplerová.

"Informace jsme uveřejnili, protože stíhání souvisí s výkonem jejich funkcí a zveřejnění je ve veřejném zájmu,“ komentovala tiskovou zprávu Hyšplerová.

"Jméno nesdělíme"

Policie přitom nemá obvykle ve zvyku uveřejňovat jména stíhaných osob, a to ani v případě, že jejich trestní stíhání splňuje výše zmiňované podmínky. Vyplývá to z policejních tiskových zpráv i okolností známých případů, kdy došlo ke stíhání veřejných činitelů za činy, které se přímo týkaly jejich veřejné činnosti.

Například jména obviněných radních v kauze Opencard se veřejnost nedozvěděla od policie, ale z médií. Policie totiž loni v březnu na svých internetových stránkách pouze informovala, že "zahájila trestní stíhání celkem 15 osob. Mezi obviněnými jsou i regionální pražští politici."

Také v případě machinací dotací ROP Severozápad policie nesdělila jména zatčených, přestože mezi nimi byl i tehdejší ústecký zastupitel a náměstek primátorky Pavel Kouda.

O zatčení a obvinění bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha také nejprve zevrubně informovala média. Policie totiž zpočátku mluvila pouze o osmi obviněných, mezi nimiž byl i jeden poslanec. Jeho jméno potvrdila tehdejší náměstkyně ústeckého státního zástupce Lenka Bradáčová teprve ve chvíli, kdy bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová souhlasila s vydáním Davida Ratha k trestnímu stíhání. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy