Policie hlídá Ruzyň. Na výzvu vědmy

aju, pat, ČTK
14. 2. 2007 22:17
Praha - Policie zpřísnila bezpečnostní opatření na pražském letišti v Ruzyni. Důvodem je telefonické varování senzibilky před možným útokem.
Provoz letiště nová bezpečnostní opatření zatím nijak nenarušila
Provoz letiště nová bezpečnostní opatření zatím nijak nenarušila | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

O hrozbě letišti informovala ve své zpravodajské relaci TV Nova. Informaci jí potvrdil ministr vnitra Ivan Langer.

Telefonáty redaktora deníku Aktuálně.cz ministr vnitra nezvedal. V následné SMS se omluvil, že je na jednání v Bruselu. "Klid, žádní teroristé, policejní prezidium brzy vydá prohlášení," odpověděl Langer prostřednictvím krátké textové zprávy.

Hrozba není bezprostřední

V něm pak prezidium oznámilo, že informace, jež má k dispozici, nemají povahu přímého nebezpečí teroristického činu ani konkrétní hrozby bombovým útokem. "Ubezpečujeme veřejnost, že v současné době nehrozí na letišti Praha-Ruzyně žádné bezprostřední nebezpečí."

Na letišti není patrná žádná horečná aktivita nebo dokonce panika. "Provoz na letišti není nijak omezen. Cestujících se zvýšená bezpečnostní opatření nedotýkají. Nejsou ani zvýšená opatření při bezpečnostních kontrolách cestujících. Letiště Praha spolupracuje s policií, v jejíchž rukou celá akce je," uvedla pro Aktuálně.cz Eva Krejčí, mluvčí ruzyňského letiště.

Volala senzibilka

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert ČTK řekl, že na policii zavolala v odpoledních hodinách žena, která se představila jménem a uvedla svou plnou adresu. Tvrdila, že je senzibilka, která se zabývá psychotronikou, a předpověděla, že se večer odehraje útok na některá letadla.

Na dotaz, zda poskytla bližší informace o tom, které stroje jsou ohroženy, Šubert odpověděl, že ano. Tyto informace však nechtěl upřesnit.

Podle zpravodaje ČTK se nyní u terminálů pohybují dvojice policistů v neprůstřelných vestách. Jsou ozbrojeni samopaly. Jeden z nich řekl, že policii zalarmovala "věštkyně".

Standard jako prevence

Pavel Hanták z policejního prezidia ČTK řekl, že policie přijala standardní opatření, jakými reaguje na podobné informace. Mají především preventivní charakter a veřejnost by se neměla znepokojovat. Akutní nebezpečí nehrozí, ale policie nechce situaci podcenit.

Nová bezpečnostní opatření zatím nijak neomezila ani režim Českých aerolinií. "Létáme na čas a podle letového řádu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČSA Daniela Hupáková.

 

Právě se děje

Další zprávy