Praha - Policie nevyhověla žádosti sněmovního mandátového a imunitního výboru, aby jeho členové mohli nahlížet do spisu případu dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Policisté zdůvodnili odmítavý postoj podle deníku Právo obavami, že by spis mohl případně vidět také někdo jiný, i z možného kopírování. Policie žádá v kauze o opětovné vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k stíhání.
"Mandátový a imunitní výbor dostal takovouto odpověď (od policie) během pondělí," potvrdil předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Policisté už dřív dali členům výboru termíny, v nichž se mohou seznámit se spisem přímo na pražském policejním ředitelství. Nyní nabízí případné další termíny na leden. Grospič nyní nechtěl další postup výboru předjímat, projednávání žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání by to podle něho zdržet nemuselo.
Stejně se policie vyjádřila k poskytnutí spisu do sněmovny už v minulém volebním období. "Policie už podruhé odpověděla zcela jasně, že má důvody pro to, že ten spis nepřinese, já se chystám na Vyšehrad prostudovat spis zítra (ve středu), já jsem schopen přijet na Vyšehrad a tam si spis prostudovat, nejsem žádný nadčlověk," řekl novinářům člen výboru za STAN Petr Gazdík.
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům řekl, že se nebude se spisem seznamovat. Protože výbor nerozhoduje o vině a trestu, vystačí si s policejní žádostí a textem obvinění. "Pro mě je ten postup policie akceptovatelný, pro některé ne," uvedl Kalousek. Dodal, že diskuse se kolem spisu může vést za účelem co nejvíc zdržovat. "Zdá se, že Andrej Babiš stále ještě nemá zajištěný dostatek hlasů pro nevydání a je mu třeba poskytnout čas, aby to zvládl," konstatoval.
Výbor má za úkol doporučit plénu sněmovny, zda by mělo poslance vydat, nebo ne. Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na Farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně manželky premiéra Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.
Další schůze výboru, kam už by mohli Babiš a Faltýnek přijít vysvětlit svůj postoj, by se mohla uskutečnit v lednu. Členové chtějí podobně jako v minulém volebním období slyšet i stanoviska vyšetřovatele a státního zástupce. Sněmovna musí o vydání obou poslanců rozhodovat znovu, protože obhájili v říjnových volbách mandát a nabyli imunitu v plném rozsahu.