Po bitce skončil náměstek se zlomeným nosem, v případu nově obvinili policistu

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 12. 2018 21:33
Koncem loňského roku se po výjezdním zasedání ekonomické sekce resortu obrany ve Špindlerově Mlýně nečekaně popral ekonomický náměstek ministra Pavel Beran s vojenským policistou. Konflikt, po němž oba účastníci bitky skončili v nemocnici - první se zlomeninou nosu, druhý s otřesem mozku a dalšími zraněními -, policie ani po více než roce neuzavřela. Pouze počátkem října, tedy po deseti měsících od incidentu, obvinila druhého z účastníků, vojenského policistu. A není vyloučeno, že obvinění si vyslechne nakonec i sám Beran. Případ komplikuje to, že jej vyšetřuje několik různých složek.
Foto: Jan Gazdík

"Zatím není rozhodnuto, probíhají výslechy svědků," uvedl státní zástupce Jindřich Dušek, který na vyšetřování dohlíží. Kvůli tomu, že se incident stal na horách, jej totiž vyšetřuje trutnovská policie. Ta se ale zabývá pouze podílem Berana na incidentu, ale již ne jeho protivníka.

Konflikt obou mužů se stal 21. listopadu 2018 v rekreačním středisku ministerstva obrany. Svědci rvačky nejprve zavolali na místo běžnou policejní hlídku. Ta musela oba muže od sebe odtrhnout. Pak zjistila, že druhým účastníkem konfliktu byl vojenský policista, byť byl v té době v civilu. "Po zjištění totožnosti obou účastníků jsme to dle věcné příslušnosti předali vojenské policii," uvedl tehdy mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský. Oba muži byli silně opilí.

Roztržený případ (civilistu neděláme)

Protože účastníkem konfliktu byl vojenský policista, začala jej vyšetřovat vojenská policie, na kterou podle zákona dohlíží žalobce Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Jenže ta nemůže vyšetřovat civilisty, mezi něž Beran jako civilní náměstek ministra obrany patří.

"Ke stíhání civilní osoby není státní zástupce zdejšího krajského státního zastupitelství věcně příslušným orgánem, proto byla tato věc předána k dalšímu řízení na Okresní státní zastupitelství v Trutnově," uvedl žalobce Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Klail.

Poté co si vojenská policie nechala udělat znalecké posudky na rozsah a příčiny zranění obou aktérů a následně obvinila vojenského policistu, část týkající se Berana předala normální policii, na niž dohlíží již "jen" Okresní státní zastupitelství v Trutnově.

Nepomstili kolegu?

Trutnovský žalobce Dušek odhaduje, že vyšetřování bude ještě nějakou dobu trvat. Vše zdrželo právě to, že spis dostali od policie až začátkem září. "U incidentu bylo větší množství lidí. Policejní orgán musí rozhodnout, které si pozve k výslechu, protože někteří to přímo neviděli," uvedl.

A na přímý dotaz nevyloučil, že může být ještě víc podezřelých než Beran. Podle informací Aktuálně.cz pracuje policie i s verzí, že někteří kolegové Berana "pomstili" a vojenského policistu poté také napadli. "Probíhají teprve výslechy, tak nechci cokoliv předjímat a sdělovat informace z vyšetřování," uvedl Dušek.

Sám Beran tvrdí, že on sám byl napaden, když mu vojenský policista bezdůvodně a zákeřně dal velkou ránu do nosu, který mu roztříštil. A reflexivně mu ránu vrátil. Podle něj mohl být někomu nepohodlný kvůli tomu, že dlouhodobě kritizuje nevýhodné zakázky ministerstva obrany.

"Když děláte svou práci dobře, tak budete mít vždy nepřátele, někdy i dost nepřátel," uvedl po incidentu v rozhovoru pro Aktuálně.cz. A odmítl informace, že by předmětem sporu měla být jedna z jeho podřízených, se kterou měl poměr.

Spor o prověrku

Protože je Beran státním zaměstnancem a spadá pod služební zákon, může mít incident - byť se stal po pracovní době - vliv i na jeho služební zařazení. Podle zákona totiž má dbát na své dobré chování i v době, kdy je mimo službu. A pokud se mimo ni řádně nechová, může s ním být zahájeno i kárné řízení, které může vést ke snížení platu či odvolání z místa.

"Ke kárnému řízení není a nebude důvod, pokud nebude vzneseno obvinění," uvedl resortní mluvčí Jan Pejšek s tím, že spis s výsledky prověřování byl vojenskou policií předán příslušnému státnímu zastupitelství a ministerstvo nemá informace, jak se vše vyvíjí dále.

Incident se navíc stal nedlouho poté, co Národní bezpečnostní úřad zahájil s Beranem řízení o odebrání jeho bezpečnostní prověrky - tu měl tehdy na stupeň tajné. Proč se stal pro úřad málo důvěryhodným, není zřejmé, sám Beran tehdy uvedl, že to netuší. "Bezpečnostní prověrku nicméně stále mám a Národnímu bezpečnostnímu úřadu odpovídám na jakékoliv dotazy," řekl loni v listopadu deníku Aktuálně.cz.

Zatím o prověrku nepřišel a nadále tak zůstává ve své funkci. "Je držitelem platného osvědčení na stupeň tajné, což odpovídá tabulkovým požadavkům na jeho funkci," dodal Pejšek.

Sám Beran se již k případu nechce vracet. "Nemám potřebu to komentovat," reagoval na otázky, v jakém stavu je po více než ročním vyšetřování. Otázky na bezpečnostní prověrku si ani nenechal položit a zavěsil telefon.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy