"Jak tu mohl roky pracovat?" Šlechtová žádá vysvětlení, proč armádní počítače chrání obhájce Kremlu

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 3. 2018 11:55
Ministryně obrany Karla Šlechtová se zajímá o zaměstnance svého resortu, který se zastával například invaze do Československa v roce 1968.
Ministryně obrany Karla Šlechtová.
Ministryně obrany Karla Šlechtová. | Foto: ČTK

Praha - Případ Lubomíra Č., který se na ministerstvu obrany stará o ochranu armádních počítačových systémů a zároveň aktivně kritizuje Západ a obhajuje putinovské Rusko, začal zajímat ministryni obrany Karlu Šlechtovou.

Krátce poté, co on-line deník Aktuálně.cz na případ upozornil, se ministryně obrátila na nadřízené Lubomíra Č., který je zařazen v jedné ze složek bezpečnostního odboru ministerstva.

"Je pro mě překvapením, že osoba s takovými názory pracuje roky na ministerstvu obrany. Vydala jsem okamžitě úkol jeho nadřízenému, aby mi k tomu podal vysvětlení," sdělila Aktuálně.cz ministryně obrany Karla Šlechtová.

Lubomír Č. se pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny vyjadřovat nechce. Není prý přesvědčen, že by dostal odpovídající prostor.

Deník Aktuálně.cz upozornil na to, že Lubomír Č. aktivně diskutuje ve facebookové skupině "Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO". Její členové se otevřeně staví na stranu Kremlu a vnímají Západ jako vojenského agresora a hrozbu, proti níž se jednou postaví se zbraní v ruce.

Pracovník ministerstva obrany například obhajoval sovětskou invazi do Československa slovy, že "až dnes, kdy máme osobní zkušenost s havlistickou svoločí, můžeme pochopit, že vojska Varšavské smlouvy tehdy opravdu přijela zabránit puči a převzetí moci těmito nechutnými krysami".

Protesty proti vládám Andreje Babiše a Roberta Fica v Česku a na Slovensku zase označil za "protiústavní puč" maskovaný za uměle vyvolané záminky a navrhl jednat v souladu s článkem 23 Listiny základních práv a svobod - tedy dle práva postavit se na odpor podmíněný nutností chránit demokratické zřízení.

Odborníci oslovení redakcí Aktuálně.cz - exposlanec Ivan Gabal a bývalí ředitelé civilní rozvědky Karel Randák a František Bublan - se shodují, že působení člověka s takovými názory na pracovišti zodpovědném za ochranu citlivých armádních dat je bezpečnostní riziko.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy