"Jak tu mohl roky pracovat?" Šlechtová žádá vysvětlení, proč armádní počítače chrání obhájce Kremlu

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 3. 2018 11:55
Ministryně obrany Karla Šlechtová se zajímá o zaměstnance svého resortu, který se zastával například invaze do Československa v roce 1968.
Ministryně obrany Karla Šlechtová.
Ministryně obrany Karla Šlechtová. | Foto: ČTK

Praha - Případ Lubomíra Č., který se na ministerstvu obrany stará o ochranu armádních počítačových systémů a zároveň aktivně kritizuje Západ a obhajuje putinovské Rusko, začal zajímat ministryni obrany Karlu Šlechtovou.

Krátce poté, co on-line deník Aktuálně.cz na případ upozornil, se ministryně obrátila na nadřízené Lubomíra Č., který je zařazen v jedné ze složek bezpečnostního odboru ministerstva.

"Je pro mě překvapením, že osoba s takovými názory pracuje roky na ministerstvu obrany. Vydala jsem okamžitě úkol jeho nadřízenému, aby mi k tomu podal vysvětlení," sdělila Aktuálně.cz ministryně obrany Karla Šlechtová.

Lubomír Č. se pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny vyjadřovat nechce. Není prý přesvědčen, že by dostal odpovídající prostor.

Deník Aktuálně.cz upozornil na to, že Lubomír Č. aktivně diskutuje ve facebookové skupině "Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO". Její členové se otevřeně staví na stranu Kremlu a vnímají Západ jako vojenského agresora a hrozbu, proti níž se jednou postaví se zbraní v ruce.

Pracovník ministerstva obrany například obhajoval sovětskou invazi do Československa slovy, že "až dnes, kdy máme osobní zkušenost s havlistickou svoločí, můžeme pochopit, že vojska Varšavské smlouvy tehdy opravdu přijela zabránit puči a převzetí moci těmito nechutnými krysami".

Protesty proti vládám Andreje Babiše a Roberta Fica v Česku a na Slovensku zase označil za "protiústavní puč" maskovaný za uměle vyvolané záminky a navrhl jednat v souladu s článkem 23 Listiny základních práv a svobod - tedy dle práva postavit se na odpor podmíněný nutností chránit demokratické zřízení.

Odborníci oslovení redakcí Aktuálně.cz - exposlanec Ivan Gabal a bývalí ředitelé civilní rozvědky Karel Randák a František Bublan - se shodují, že působení člověka s takovými názory na pracovišti zodpovědném za ochranu citlivých armádních dat je bezpečnostní riziko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy