Policejní útvar pro boj s mafiemi je na pokraji kolapsu

Sabina Slonková
26. 10. 2007 16:05
Konec Kubiceho útvaru: ODS narozdíl od ČSSD uspěla
Jan Kubice, odcházející šéf ÚOOZ.
Jan Kubice, odcházející šéf ÚOOZ. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - To, co se za osm let nepovedlo vládám sociální demokracie, zvládlo nové vedení ministerstva vnitra pod taktovkou Ivana Langera (ODS) během jediného roku: policejní útvar pro boj s mafiemi je na pokraji kolapsu.

Ve středu oznámilo svůj odchod kompletně celé vedení útvaru, včetně ředitele Jana Kubiceho. K odchodu se však podle zjištění Aktuálně.cz chystají počátkem příštího roku i důstojníci na nižších velících funkcích, což má ve svém důsledku přímý dopad na jednotlivé policejní operace.

Mezi těmi, co odcházejí, jsou i detektivové, kteří dopadli například uprchlého vězně Čabradu nebo odhalili takzvaný Berdychův vyděračský gang propojený s policisty.

Dále čtěte:
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dále čtěte:

Kdo je Jan Kubice

  • Odcházející ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice byl nejdéle sloužícím policejním důstojníkem na tak vysokém postu. A dlouhá léta také nejméně viditelným. Na veřejnosti prakticky nevystupoval, rozhovory novinářům nedává a za celou dobu, co řídí útvar, médiím poskytl zhruba pět vyjádření.
  • To zlomilo až období před loňskými parlamentními volbami, kdy Jan Kubiceveřejně obvinil politiky, že manipulují s vyšetřováním politicky citlivých případů biolíh a vražda Františka Mrázka.
  • Čtyřiapadesátiletý bývalý disident Kubice se šéfem jedné z klíčových policejních složek stal v době, kdy ministerstvo vnitra řídil Jan Ruml. Ve své funkci "přežil" šest ministrů, včetně těch z ČSSD.
  • Jednotka, které velel, je určená na boj proti mafii a teroristickým skupinám, odhaluje obchody se zbraněmi, lidmi a výbušninami. Za úkol má také odhalovat prorůstání zločinu

A proč už pro stát pracovat nechtějí? "Ztratili jsme důvěru ve vedení policie i resortu a převážil názor, že za těchto podmínek nemá naše práce smysl," shrnul důvody odchodů jeden z policejních důstojníků.

Mimochodem: se stejnými argumenty odcházeli před časem elitní kriminalisté z protikorupční jednotky, kteří státu zachránili miliardy korun díky tomu, že odhalili rozsáhlé chystané podvody ve státních firmách, jako je například Čepro. ČTĚTE ZDE

Langer: Musí to vyřešit šéf policie

Ministr vnitra Langer přiznává, že jej odchod celého vedení útvaru pro boj s mafiemi zaskočil. Věří ale, že se policejnímu prezidiu podaří nalézt adekvátní náhrady a práce této elitní složky narušena nebude.

"Ředitel Kubice mě o svém odchodu předem informoval, ale bohužel mi neřekl, že totéž chtějí udělat i všichni jeho náměstci. Nemohu říci, že mě to nechává klidným. Chci o tom jednat s policejním prezidentem i jeho náměstkem a mít jistotu, že kontinuita práce útvaru bude zachována," uvedl ministr vnitra.

Už jen samotné obsazení vedoucích postů ale nebude jednoduché. Dosavadní výběrová řízení na posty v obdobných policejních útvarech ukázala, že se do nich příliš kvalitních uchazečů nehrne.

Tím spíš, že dosud není jasné, jestli útvar pro boj s organizovaným zločinem bude fungovat i nadále nebo bude zrušen a skončí pod úřadem kriminální policie. Takové řešení by v praxi znamenalo menší míru autonomie tohoto útvaru a tedy i silnější vliv policejního prezidia na jednotlivé akce.

"Zatím rozhodnuto není. Řešení se připravuje," uvedla mluvčí kriminální policie Kopecká.

Zpětný úder Kubiceho zprávy

Konec třináctileté éry protimafiánského útvaru v jeho dosavadní podobě se začal odpočítat ve chvíli, kdy jeho šéf Kubice před loňskými volbami vystoupil ve sněmovně s prohlášením, že politici ovlivňují vyšetřování citlivých kauz.

Reagoval tak na snahy inspekce ministra vnitra (Františka Bublana za ČSSD) zavřít pomocí vykonstruovaných obvinění detektivy, kteří vyšetřovali smrt bosse podsvětí Františka Mrázka a kauzu biolíh.

ČSSD následně měsíce vyžadovala Kubiceho odchod, ODS sice po převzetí moci načas odolávala, ale nakonec šéfa útvaru pro boj s organizovaným zločinem nepodržel nikdo. Kubice i jeho náměstci se stále častěji dostávali do střetů s novým vedením policie, které přišlo už za ministra Langera. Na útvaru v podstatě permanentně probíhaly nejrůznější kontroly.

A do toho začala upadat i morálka některých lidí z útvaru: dva jeho detektivy nyní úřady vyšetřují pro podezření, že pracovali pro uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Kubiceho útvar čelil atakům politiků zejména v době, kdy se k moci dostala Zemanova vláda. Premiér Zeman dokonce požadoval jeho odchod s argumentem, že protimafiánská složka pracuje špatně. Kubice i celý útvar ale měli doposud zastání u všech policejních prezidentů a v podstatě i ministrů. (Proti Zemanovi se jej zasal tehdejší šéf policie Kolář, ministr vnitra a Zemanův stranický kolega Grulich i tehdejší prezident Václav Havel.)

Konec Kubiceho éry tak přichází až v době, kdy resort ovládla ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy