Pokud nepostoupím, v druhém kole nepůjdu volit, řekl Zeman. Kandidátům podle něj chybí zkušenosti

ČTK ČTK
7. 1. 2018 18:49
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvenci 1 také kritizoval hnutí #MeToo. Rozhovor se točil také kolem tématu udělování milostí.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Lány (Kladensko) - Pokud by prezident Miloš Zeman nepostoupil do druhého kola prezidentských voleb, nepodpořil by v něm žádného ze svých soupeřů. Nemají podle něj potřebné zkušenosti.

"Pokud bych neuspěl ve volbách, což se může klidně stát, tak protože nebudu mít koho si vybrat, tak nepůjdu volit (ve druhém kole)," řekl Zeman v neděli  v živě vysílaném rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvenci 1.

Podle dosluhující české hlavy státu nemají ostatní kandidáti s výjimkou expremiéra Mirka Topolánka a někdejšího velvyslance Pavla Fischera politické zkušenosti. Ani Topolánek a Fischer však podle Zemana politické řemeslo dobře neovládají.

Podle posledních průzkumů je Zeman favoritem volby. Měl by postoupit z prvního místa, jeho nejpravděpodobnějším soupeřem ve druhém kole je podle průzkumů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

#MeToo je podle Zemana kampaní sufražetek 

Zeman také pět dní před volbami nedal voličům doporučení, pro koho hlasovat. "Volte, koho chcete. Ale volte na základě toho, jakou práci kandidáti odvedli pro Českou republiku. Co je za nimi a nikoli, co vám slibují," uvedl.

V rozhovoru také řekl, že v případě udělování milostí by se v dalším volebním období omezil pouze na lidi v těžké životní situaci. Stejný slib dával i před minulou volbou, loni však udělil milost Jiřímu Kajínkovi odsouzeného za dvojnásobnou vraždu k doživotnímu vězení. Prezident milost zdůvodnil mimo jiné tím, že už Kajínek strávil ve vězení 23 let. Nyní řekl, že další takovou milost by neudělil.

Prezident rovněž kritizoval kampaň #MeToo, v níž ženy po celém světě upozorňovaly na sexuální nátlak, kterému čelily. Zeman to označil za akci "sufražetek", které podle něj trpí komplexem méněcennosti.

V nedělním rozhovoru se Zemanem zazněly i vulgární výrazy. "Já opravdu nevidím důvod, proč pořádat pochody Prahou a ukazovat tam nahou prdel," řekl v souvislosti s každoročním pražským průvodem gayů, leseb a bisexuálů. Odpovídal na dotaz ohledně adopcí dětí homosexuálními páry. Vyjádření později zopakoval, zároveň ale podotkl, že homosexuální páry by měly mít stejná práva jako heterosexuální a že proti adopcím nic nemá.

Vulgarity Zeman použil v minulosti také v živém rozhlasovém vysílání Českého rozhlasu. Rozhlas poté rozhodl, že pořad má být napříště předtáčen. Zeman na to ale nepřistoupil, tradiční rozhovory tím skončily.

Čeho by jako první dámy chtěly dosáhnout? Sledujte debatu manželek osmi prezidentských kandidátů z Pražské křižovatky. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy