Pavla Fischera dostaneme na Hrad tyrkysovou revolucí, slibovali v Brně jeho příznivci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 1. 2018 12:33
Prezidentský kandidát Pavel Fischer začal boj o o Hrad jako jeden z posledních až 5. října 2017. O to více se ale nyní snaží jeho příznivci těsně před volbami získat pro svého favorita co nejvíce voličů. Pomoci jim má "tyrkysová revoluce", jejíž "strůjci" na sebe berou cokoliv v této barvě. Deník Aktuálně.cz navštívil v Brně sobotní Fischerovo setkání se stovkami jeho příznivců, kteří měli jedno společné - tyrkysové zbarvení.
Prezidentský kandidát Pavel Fischer se svou dcerou Barbarou a stovkami příznivců při setkání v Brně 6. ledna 2018
Prezidentský kandidát Pavel Fischer se svou dcerou Barbarou a stovkami příznivců při setkání v Brně 6. ledna 2018 | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Prezidentský kandidát Pavel Fischer přichází na setkání se svými příznivci do centra Brna, ale není to on, jehož hlas je nejvíce slyšet. Hlavní slovo má zpočátku Jakub Hussar, mladík v černé košili a tyrkysovým motýlkem, který udílí pokyny všem přítomným - včetně Fischera.

"Jestli to nevadí, já to trošku zrežíruji, já mám profesní deformaci, jsem režisér," oznamuje hlasitě a vzápětí se raduje, že focení i natáčení videoklipu půjde velmi dobře, protože na setkání přišly stovky podporovatelů a příznivců Pavla Fischera. "Tak zkusíme Pavel na Hrad?" ptá se davu lidí, kteří už za chvíli tento slogan skandují, zatímco samotný kandidát s vázankou v tyrkysové barvě se poněkud nesměle usmívá a rukama naznačuje, že skandování už bylo dost.

Na něco takového není zvyklý. Přiznává, že v Brně vůbec nečekal takový zájem lidí, kteří se svolávají pod sloganem "tyrkysová revoluce".

"S tímto nápadem přišli dobrovolníci na Moravě a mně to přišlo jako dobrý nápad," říká Fischer s tím, že nedokáže odhadnout, jestli společně vyvolají takovou atmosféru, aby dostal dost hlasů na postup do druhého kola a případně i vyhrál. "Uvidíme. Připadá mi, že jsem přijel jako sanitka na poslední chvíli, kdy jsem viděl, že umím témata, s kterými si jiní kandidáti neví rady, třeba témata, jako je  bezpečnost, obrana, nebo domácí či zahraniční," soudí.

Jako bývalý diplomat a úředník nikdy neusiloval o veřejnou podporu a co největší množství voličských hlasů, proto bylo i překvapením, když loni v říjnu oznámil, že se pokusí v boji o Hrad porazit nynějšího prezidenta Miloše Zemana. S kandidaturou přišel doslova na poslední chvíli a v prvních týdnech po oznámení se zdálo, že je naprosto bez šancí. Jeho kampaň příliš nezaujala, navíc se mu nedařilo získávat peníze od sponzorů.

Ptal jsem se, kde byl Fischer dosud

Ovšem ve chvíli, kdy začaly debaty jednotlivých zájemců o Hrad, Fischer zaujal určitou část příznivců, protože jako jediný z kandidátů mimo Zemana měl zkušenosti z politiky a diplomacie a ještě k tomu se mohl chlubit prací pro Václava Havla v době, kdy byl prezident. Navíc se objevil v listopadu zmiňovaný Jakub Hussar, který mimo jiné před pěti lety dělal kampaň jinému zájemci o Hrad - extravagantnímu hudebnímu skladateli Vladimíru Franzovi.

"Když jsem byl oslovený, abych vedl  kampaň Pavla Fischera, vůbec jsem nevěděl, kdo to je," přiznává v Brně Hussar a hned dodává, že vše změnilo osobní setkání a účast na první prezidentské debatě v Liberci.

"Zatímco jiní si tak trochu na kandidáty hráli, on mluvil jako hotový prezident. Ptal jsem se sám sebe, kde do té chvíle byl, když jsem si jeho kandidatury nevšiml," tvrdí Hussar, který podle svých slov toho od té doby moc nenaspal, protože kampani pro Fischera bylo nutné dát pořádný směr a jasnou podobu.

Hussar také přichází po hromadném fotografování jako první na pódium brněnského Sálu Břetislava Bakaly, kde se před stovkami lidí svěřuje, jak je nadšený z jejich zájmu. Na pódiu i mimo něj později v zákulisí přísahá, že nápad s tyrkysovým značkováním i revolucí není jeho, ale je výsledkem spontánní reakce Fischerových příznivců.

Každopádně pohled na sociální sítě, stejně jako sobotní průběh setkání v Brně a v neděli v Olomouci naznačují, že kolem Fischera se vytvořil velký tábor příznivců, kteří všemožným způsobem bojují za jeho zvolení. "Když to vidím, je to neuvěřitelná energie, toto žádný jiný kandidát nemá," prohlašuje Hussar nadšeně.

Debata v sále i mimo sál se nakonec protáhne na více jak tři hodiny, během nichž je vidět, že určitý okruh příznivců Fischer skutečně má. Při povídání s nimi se zdá, že k sobě přitáhl například část křesťanské komunity, jejíž členové ho upozorňují, že se modlí, aby uspěl. Věří totiž, že s ním přijde na Hrad morálka.

Alespoň na kousek řeči se ale zastavují také mladí lidé, kteří popisují, že je zaujaly jeho dosavadní životní zkušenosti v kombinaci s prestižním vzděláním ve Francii.

Kontroverze kolem homosexuálů

To, že jejich kandidát možná odradil některé voliče svým výrokem, že by nejmenoval jako ústavního soudce homosexuála, přítomným patrně nevadí. Někteří poukazují na to, že se za svá slova brzy omluvil, jiní namítají, že to v jejich celkovém hodnocení nebylo to nejdůležitější. Navíc u někoho z křesťanské komunity tímto výrokem i zabodoval, byť to nikdo nahlas nechce říci.

Mezi příznivci nechybí ani brněnský středoškolský profesor a dramatik Zdeněk Papoušek, který je nezávislým senátorem za KDU-ČSL. Právě on patřil do skupinky senátorů, kteří jako první Fischera oslovili, aby kandidoval.

"Není to Karel Schwarzenberg, ale cítím, že v něčem je to podobný fenomén, který dokáže oslovit mladé i starší. Bohužel začal s kampaní pozdě, ale myslím, že při té dynamice se to může ještě za týden zvednout tak, že se možná budeme divit," míní Papoušek, který se podepsal pod Fischerovu kandidaturu.

Podle průzkumů veřejného mínění nepatří zatím Pavel Fischer k favoritům voleb. Velký náskok si udržuje prezident Zeman, následovaný bývalým předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem a textařem Michalem Horáčkem. Jaké jsou ale skutečné preference lidí ukáží až samotné volby.

Karel Schwarzenberg - Podporuji Pavla Fischera! | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy