Praha - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) nestrhne praxím lékařů nic za loňský rok za předepsané léky či laboratorní vyšetření. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) peníze strhne, bude prý ale "vstřícnější". Sdělili mluvčí obou největších pojišťoven.
Podle praktické lékařky Ireny Kudrnovské šly někdy roční srážky až do statisíců, což pro praktiky s průměrným měsíčním příjmem 80 000 korun bylo likvidační. Proti srážkám za překročení limitu protestuje lékařská komora.
Vyúčtování bez srážek oznámila mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň sdělil, že srážky VZP uplatní, ale bude srážet až po překročení hranice 50 000 korun.
"Praktici pro dospělé, děti a dorost, ambulantní specialisté a gynekologové se nemusejí obávat, že by museli za předepsané léky, zdravotnické prostředky či za vyžádanou péči vracet peníze. Vývoj jejich nákladů nepřekročil stanovených sedm procent," uvedla Kadečková. Dodala, že pojišťovna o tom již lékaře informovala.
Lékaři: Peníze chybějí, naštvaní pacienti napadají sestry
Viceprezident lékařské komory Zdeněk Mrozek řekl, že pojišťovny by v revizní činnosti měly sledovat medicínskou oprávněnost nákladů, nikoli uplatňovat paušálně srážky. Letos bude podle něj pro lékaře ještě těžší udržet náklady v určeném limitu, stouplo DPH, úhrady od pojišťoven klesly. "Restrikce budou ve svém důsledky snižovat kvalitu péče," varoval.
Lékařka Kudrnovská vysvětlila, že pokud praktici překročí celostátní průměr pro svoji odbornost, strhává jim zdravotní pojišťovna 25 procent z tohoto překročení. U různých lékařů to může být od 10 000 do několika set tisíc. Jedna její kolegyně prý tak měla vrátit 280 000 korun. Lékaři mohou pojišťovně doložit, že mají více pacientů starších a velmi nemocných, takže jejich léčba je dražší. Někdy se pojišťovna spokojí jen s upozorněním, že limit byl překročen, a srážky neuplatňuje.
Podle Mrozka by ministerstvo mělo otevřeně sdělit, že peníze ve zdravotnictví chybějí. Nechává prý na lékařích rozhodování, jakou péči omezí. Pacienti se na zdravotníky zlobí, přibývá fyzických napadení sester v čekárnách, řekl. Petici komory proti omezení péče podepsalo 85 000 lidí.