Platíte za odstranění zubního kamene? Stěžujte si

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 3. 2013 16:30
Dospělý pacient má u zubního lékaře jednou ročně nárok na odstranění zubního kamene

Praha - Posílá vás váš zubní lékař se zubním kamenem rovnou k dentální hygienistce? Pak postupuje v rozporu se zákonem.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, pacient má u zubního lékaře nárok jednou ročně na odstranění zubního kamene, aniž by za to musel platit stovky korun. Děti mají právo na odstranění zubního kamene dvakrát ročně.

Jedinou podmínkou pro uhrazení tohoto výkonu z veřejného zdravotního pojištění je přitom registrace pacienta u daného lékaře.

Tvrdí to shodně ministerstvo zdravotnictví, Česká stomatologická komora i zástupkyně zdravotních pojišťoven.

"Pacient má právo na odstranění zubního kamene 1x ročně při preventivní prohlídce podle zdravotního řádu bezplatně," říká Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

"Automatické odesílání pacientů k dentálním hygienistkám bez stanovení diagnózy, bez souhlasu pacienta a za úhradu k provedení výkonů, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, možné není. Návštěvu dentální hygienistky může zubní lékař pacientovi pouze doporučit," říká viceprezident stomatologické komory Jan Černý.

Podle prezidenta komory Pavla Chrze je jednoznačně chyba, pokud zubaři rovnou posílají pacienty k dentálním hygienistkám. Zároveň si ale nemyslí, že by taková praxe byla nějak masově rozšířena. Podle něj to neumožňuje už jen omezený počet dentálních hygienistek.

Joe Roberts, from Sutherland, Virginia, intending to have 10 teeth extracted, waits for his wristband number to be called at the Remote Area Medical (RAM) clinic in Wise, Virginia July 20, 2012. RAM clinics bring free medical, dental and vision care to uninsured and under-insured people across the country and abroad. The Wise clinic was the 647th RAM expedition since 1985 and drew 1700 patients from 14 states, organizers said. REUTERS/Mark Makela (UNITED STATES - Tags: HEALTH SOCIETY) Published: Čec. 24, 2012, 3:02 odp.
Joe Roberts, from Sutherland, Virginia, intending to have 10 teeth extracted, waits for his wristband number to be called at the Remote Area Medical (RAM) clinic in Wise, Virginia July 20, 2012. RAM clinics bring free medical, dental and vision care to uninsured and under-insured people across the country and abroad. The Wise clinic was the 647th RAM expedition since 1985 and drew 1700 patients from 14 states, organizers said. REUTERS/Mark Makela (UNITED STATES - Tags: HEALTH SOCIETY) Published: Čec. 24, 2012, 3:02 odp. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Zdravotnická revoluce: Od zdražování po rušení nemocnic
Drábek ke kolapsu úřadů: Vše funguje, kritici přehánějí
Hegerův úřad: Zrychlíme přechod k jiné pojišťovně

Co mají pacienti dělat v případě, že jim zubař odmítne zubní kámen podle zákonných podmínek odstranit?

Pavel Chrz doporučuje podat stížnost na stomatologickou komoru. Žádnou takovou si přitom nevybavuje.

"Zubařka mi odmítla zubní kámen vyčistit, protože prý od pojišťovny dostane proplaceno tak pět minut práce a pojišťovna proplácí jen odstranění zubního kamene z předních zubů," řekl Aktuálně.cz jeden z klientů nejmenované pražské ordinace.

Podle Pavla Chrze taková argumentace není správná a zubař musí, je-li to třeba, skutečně jednou ročně v rámci preventivní prohlídky provést odstranění zubního kamene ze všech zubů, aniž by za to po pacientovi vyžadoval úhradu.

Necelých čtyři sta korun

Kód 00901 - za co zubař má od pojišťovny 368 korun

Zubařská lampa

Vyšetření stavu chrupu, parodontu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní, stavu čelistí a mezičelistních vztahů, anamnézy a stanovení léčebného plánu v rámci péče hrazené zdravotní pojišťovnou. Kontrola a nácvik orální hygieny, interdentální hygieny, masáží, odstranění zubního kamene, včetně ošetřování běžných afekcí a zánětů gingivy a sliznice dutiny ústní, parodontu (parodontální absces, ošetření afty, herpesu nebo dekubitu způsobeného snímací náhradou aj.), ošetření dentitio difficilis bez ohledu na počet návštěv. Lokální aplikace fluoridů s použitím přípravků podle přílohy č. 1 zákona.

Jakou částku za to zubaři od pojišťovny dostávají? To určuje příloha č. 1 zákona 48/1997 Sb. a vyhláška č. 475/2012 Sb. - příloha č. 13. Odstranění zubního kamene bez ohledu na způsob provedení je součástí dvou kódů, prostřednictvím kterých si zubní lékaři vyúčtovávají úhrady od zdravotních pojišťoven.

Kód 00900 se aplikuje jen na první návštěvu u zubaře, kdy dojde k registraci pacienta. Zubař za uplatnění tohoto kódu dostane od pojišťovny 398 korun. Kód 00901 je opakovaná komplexní prohlídka, za kterou zubař dostane od pojišťovny 368 korun. První z kódů je možné na pacienta vykázat tedy jen jedinkrát při registraci, druhý kód je pak možné vykázat jednou ročně.

Z toho vyplývá, že v prvním roce při registraci má pacient případně nárok na dvě bezplatná odstranění zubního kamene, v dalších letech pak už jen jednou ročně, jak jsme napsali hned na úvod. U dětí a dorostu specifikace kódu 00901 uvádí, že si ho zubní lékaři mohou vykázat dvakrát ročně, stejně jako u těhotných žen. Nesmí se však tak stát v rámci jednoho čtvrtletí.

Specifikace kódu také vyjmenovává činnosti, které v rámci jeho uplatnění může lékař provádět (viz infobox). Kromě jiných sem patří i „kontrola a nácvik orální hygieny", což je další činnost, za kterou se platí u dentální hygienistky.

Podle prezidenta stomatologické komory Pavla Chrze by ale stálo za to úhradu odstranění zubního kamene z veřejného zdravotního pojištění zrevidovat. Podle něj je totiž za tvorbu zubního kamene zodpovědný každý sám, když záleží na tom, jak účinně si dokáže čistit zuby.

 

Právě se děje

před 14 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy