Pojišťovny utlumí platby za záchranu dětských pacientů

Petr Holub
12. 4. 2013 6:00
Nová vyhláška počítá s platbou, až skončí hospitalizace. Třeba za pět let...
Zaplatíme, až bude mít čtyři kilogramy a bude dýchat sám... Ilustrační snímek
Zaplatíme, až bude mít čtyři kilogramy a bude dýchat sám... Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

* Tato zpráva vyšla ve čtvrtečním vydání deníku Insider, který jej Aktuálně.cz - své sesterské redakci - poskytl k přetištění.

Objev Insideru - Zdravotní pojišťovny nemusí od ledna de facto platit nemocnicím za léčbu dětí, které jsou trvale odkázány na umělou plicní ventilaci.

Úhradová vyhláška na rok 2013 totiž zavedla pravidlo, podle kterého se za chronické pacienty bude platit, až skončí jejich hospitalizace. A to u dětí s ventilátorem trvá zpravidla několik měsíců nebo let.

Za pět let pošlete účet

Podle statistiky České pediatrické společnosti se nemocnice nyní starají minimálně o 17 dětských pacientů, kteří nedokážou sami dýchat v důsledku genetických a mozkových poruch, jako jsou mitopatie, svalová atrofie nebo Arnold-Chiariho malformace. V některých případech se ani nedají vyléčit.

Sedm z těchto dětí leží v nemocnici přes pět let, dalších šest nejméně půl roku. Pacienty nelze svěřit do domácí péče, a proto se o ně musí starat personál na jednotkách intenzivní péče fakultních a krajských nemocnic. Náklady na pacienta se zde pohybují okolo částky 10 tisíc korun denně.

Na chybu v úhradové vyhlášce upozornila senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). "Obrátili se na mě experti z této oblasti, protože stále pracuji jako lékařka," vysvětluje.

Lékaři zatím nechtějí veřejně vystoupit, protože pracují ve státních zařízeních a nechtějí se dostat do konfliktu s ministerstvem, které vyhlášku sepsalo. "Naprosto nechápu, že se něco takového mohlo stát," komentuje stav věci senátorka.

O případu už jednala s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a chystá se i na ministerstvo zdravotnictví. Zatím však nedostala jasnou odpověď, jak se předpisy budou měnit.

Úkol pro pracovní skupinu

Výpadek plateb pro chronické dětské pacienty potvrzuje také VZP. "Pojišťovna si je problému vědoma," uvedl mluvčí Oldřich Tichý. Upozorňuje, že otázku už řeší pracovní skupina na ministerstvu zdravotnictví.

Právě tato skupina by měla doporučit, aby pacienti napojení na umělou ventilaci byli po určité době přeloženi na tzv. "lůžka následné intenzivní péče", kdy by se za ně platilo každý měsíc.

Současná chyba neznamená podle mluvčího pro nemocnice žádnou finanční katastrofu. "Jen pro dokreslení toho, zda a jak moc je tento problém zásadní, si dovoluji upozornit, že v roce 2012 vykázala zdravotnická zařízení VZP celkem čtrnáct takových případů. Většinou šlo o staré lidi, nikoliv děti," uvádí Tichý. Tyto údaje však zachycují pouze případy, kdy hospitalizace skončila.

Když ventilace, tak aspoň čtyři dny

Experti na intenzivní léčbu dětských pacientů upozorňují, že úhradová vyhláška zasáhne nejen výjimečné případy dětí postižených vzácnými chorobami.
Umělou ventilaci používají zdravotníci každý rok u desítek novorozenců, kteří mají potíže s dýcháním. Potíže trvají například dva dny a ventilátory přitom dětem zachrání život nebo zabrání překrvení mozku.

Úhradová vyhláška pojišťovnám předepisuje, aby novorozencům tento zásah nehradily. Nemocnice dostanou zaplaceno za běžnou léčbu, o příplatek za použití ventilátoru mohou žádat pouze v tom případě, že děti budou na umělou ventilaci zapojeny nejméně 96 hodin.

Pojišťovny tak ušetří za jednoho pacienta 5-7 tisíc korun denně.

 

 

Právě se děje

Další zprávy