Pojišťovny mohou ušetřit miliardy, zjistila revize léků

ČTK ČTK
11. 1. 2012 13:50
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv mohou pojišťovny letos uspořit až 8,78 miliardy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Podle propočtů lékového ústavu mohou letos zdravotní pojišťovny ušetřit za léky hrazené z pojištění téměř devět miliard korun.

Ústav hloubkovou revizi úhrad zahájil v roce 2008 a přestože měla být do roka hotová, povedlo se ji dokončit až po čtyřech letech.

Vše se protáhlo tím, že bylo nutné nejprve revidovat ceny všech léků hrazených z pojištění, řekla ve středu mluvčí ústavu Veronika Petláková.

"Komplexní hloubková revize úhrad u všech hrazených léků přináší možnost roční úspory v celkové výši zhruba 8,78 miliardy korun," upřesnila mluvčí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve výpočtu úspor vycházel ze spotřeby léků v roce 2010. Tehdy pojišťovny daly za léky na recept téměř 36 miliard korun. Za léky na žádanku podle dat za rok 2009 vydaly 13,3 miliardy.

Celkem ústav revidoval téměř 10 tisíc variant léčivých přípravků a zahájil 928 správních řízení, což je více než 53 tisíc písemností, které obsahovaly skoro 92 tisíc dokumentů. Pro porovnání musel získat 390 tisíc zahraničních cenových referencí. "V procesu revize ústav vyvěsil na elektronickou úřední desku 6346 dokumentů, vydal 927 rozhodnutí, vyřídil 3560 odvolání do 664 rozhodnutí," vyčíslila Petláková.

Na vině jsou i nové vyhlášky

Ústav prodloužení revize obhajuje také tím, že vyhlášky a metodická stanoviska pro rozhodování nabývaly účinnosti až po zahájení revize.

Podklady se musely přepočítat s ohledem na změnu pravidel u 2612 kódů. U dalších 133 variant léků zbrzdily revize žádosti o individuální přehodnocení. Proti 664 rozhodnutím bylo podáno odvolání, z toho u téměř tří set z nich bylo zamítnuto.

"Na finální rozhodnutí čeká už jen jeden přípravek, který měl být s ohledem na nulové dodávky vyřazen z úhrad. Držitel rozhodnutí o registraci na poslední chvíli dodal potvrzení o dodávce jednoho balení," řekla Petláková. Na celkové odhadované úspory tato revize vliv mít nebude.

Petláková zároveň zdůraznila, že tak rozsáhlou revizi úhrad provedlo Česko jako první ze zemí EU. V dalších zemích byla revize jen částečná, například ve Švédsku trvala tři roky a přehodnoceno bylo jen deset hlavních skupin. Rakousko předhodnocuje každý rok jen 400 léků.

 

Právě se děje

Další zprávy