Svobodná volba léků končí, rozhodnou pojišťovny

Petr Holub
25. 8. 2011 17:44
Návrh vypracovaný lékárníky znamená převrat v cenách a distribuci léků
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ceny a distribuci léků zřejmě čeká zásadní převrat. To v případě, že sněmovna kývne na pozměňovací návrh z dílny poslance ODS Marka Šnajdra.

Pacientům dává jen dvě možnosti. Buď zadarmo užívat na každou nemoc jediný lék vybraný pojišťovnou, anebo si za plnou cenu koupit jiný.

Návrh poslalo do sněmovny Grémium majitelů lékáren a Šnajdr ho za týden předloží sněmovně ve druhém nebo třetím čtení novely pojišťovacího zákona.

Autoři z lékárnického grémia původně počítali s tím, že návrh podpoří čtvrteční schůze zdravotnického výboru sněmovny, zdravotnický expert ODS ale doporučuje odklad: "Návrh je třeba dopracovat a upravit všechny zákony, které s tím souvisí," vysvětluje zdržení Šnajdr.  

Lékárníci chtějí s jeho přispěním změnit model elektronických aukcí, který sněmovna odhlasovala v červnu.

Dosavadní návrh předpokládal, že Státní ústav pro kontrolu léčiv bude se souhlasem pojišťoven a ministerstva zdravotnictví vyhlašovat soutěž na nejlevnější lék pro každou z tří set lékových skupin.

Vítěz získá možnost dodávat plně hrazený lék do české distribuce. U ostatních léků ze stejné referenční skupiny bude pojišťovna hradit jen 75 procent z ceny vítězného léku.

Návrh lékárnického grémia jde v této myšlence ještě dál. Výrobci léků budou soutěžit o nejnižší rabat oproti státem určené maximální ceně léků. Vítěz se zaváže dodávat sto procent spotřeby léků daného složení a pojišťovna bude jeho dodávky plně hradit.

Pokud se pacient rozhodne užívat jiný druh léku, pojišťovna nezaplatí ani korunu.

"Soutěž o slevu je principiálně dobrá a podle mého názoru je správné, aby právní řád pojišťovnám nabízel tuto možnost," vysvětluje Šnajdr svou motivaci.

Pojišťovny ušetří

Model tzv. "rabatových smluv" mezi pojišťovnami a výrobci léků má svůj vzor v Německu. Některé tamní pojišťovny začaly obdobné soutěže organizovat už v roce 2007 a jejich správci považují rabatové smlouvy dodnes za účinný nástroj v boji proti předraženým lékům.

Na zmíněný model si ale stěžují pacienti. "Pro pacienty se tím významně snižuje komfort," potvrdil zkušenosti od sousedů prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Lékárnické grémium s ním svůj návrh prý nekonzultovalo.

V Německu byl zaveden méně přísný systém, protože umožňoval pacientovi přesvědčit lékaře, aby mu ponechal dosavadní lék. Každý lék má totiž vedle účinné látky další přísady, na které může být pacient alergický. S takovým zdůvodněním začaly pojišťovny proplácet i jiné léky.

V některých případech ovšem snižovaly platby lékařům, kteří udělovali příliš mnoho takových výjimek.

Pacientům vadí i časté výpadky v dodávkách, například v mezidobí, kdy soutěž o rabatovou smlouvu vyhrál jiný výrobce.

S vedlejšími účinky

K nespokojeným pacientům se přidali lékárníci, kterým příkazy pojišťoven nabouraly smluvní politiku s dosavadními dodavateli, a menší farmaceutické firmy, které rabatové smlouvy vyháněly z trhu.

Pojišťovny nakonec začaly uzavírat smlouvy s více výrobci léků se stejnou účinnou látkou, a tím vrátily lékařům a pacientům možnost volby mezi léky jednoho druhu.

Návrh českého lékárnického grémia je ještě tvrdší, než byl na počátku německý model. V Česku se nepočítá s tím, že pojišťovny budou proplácet jiný lék, i když bude mít pacient alergickou reakci na přípravek, který obstál v rabatové soutěži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy