Svobodná volba léků končí, rozhodnou pojišťovny

Petr Holub
25. 8. 2011 17:44
Návrh vypracovaný lékárníky znamená převrat v cenách a distribuci léků
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ceny a distribuci léků zřejmě čeká zásadní převrat. To v případě, že sněmovna kývne na pozměňovací návrh z dílny poslance ODS Marka Šnajdra.

Pacientům dává jen dvě možnosti. Buď zadarmo užívat na každou nemoc jediný lék vybraný pojišťovnou, anebo si za plnou cenu koupit jiný.

Návrh poslalo do sněmovny Grémium majitelů lékáren a Šnajdr ho za týden předloží sněmovně ve druhém nebo třetím čtení novely pojišťovacího zákona.

Autoři z lékárnického grémia původně počítali s tím, že návrh podpoří čtvrteční schůze zdravotnického výboru sněmovny, zdravotnický expert ODS ale doporučuje odklad: "Návrh je třeba dopracovat a upravit všechny zákony, které s tím souvisí," vysvětluje zdržení Šnajdr.  

Lékárníci chtějí s jeho přispěním změnit model elektronických aukcí, který sněmovna odhlasovala v červnu.

Dosavadní návrh předpokládal, že Státní ústav pro kontrolu léčiv bude se souhlasem pojišťoven a ministerstva zdravotnictví vyhlašovat soutěž na nejlevnější lék pro každou z tří set lékových skupin.

Vítěz získá možnost dodávat plně hrazený lék do české distribuce. U ostatních léků ze stejné referenční skupiny bude pojišťovna hradit jen 75 procent z ceny vítězného léku.

Návrh lékárnického grémia jde v této myšlence ještě dál. Výrobci léků budou soutěžit o nejnižší rabat oproti státem určené maximální ceně léků. Vítěz se zaváže dodávat sto procent spotřeby léků daného složení a pojišťovna bude jeho dodávky plně hradit.

Pokud se pacient rozhodne užívat jiný druh léku, pojišťovna nezaplatí ani korunu.

"Soutěž o slevu je principiálně dobrá a podle mého názoru je správné, aby právní řád pojišťovnám nabízel tuto možnost," vysvětluje Šnajdr svou motivaci.

Pojišťovny ušetří

Model tzv. "rabatových smluv" mezi pojišťovnami a výrobci léků má svůj vzor v Německu. Některé tamní pojišťovny začaly obdobné soutěže organizovat už v roce 2007 a jejich správci považují rabatové smlouvy dodnes za účinný nástroj v boji proti předraženým lékům.

Na zmíněný model si ale stěžují pacienti. "Pro pacienty se tím významně snižuje komfort," potvrdil zkušenosti od sousedů prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Lékárnické grémium s ním svůj návrh prý nekonzultovalo.

V Německu byl zaveden méně přísný systém, protože umožňoval pacientovi přesvědčit lékaře, aby mu ponechal dosavadní lék. Každý lék má totiž vedle účinné látky další přísady, na které může být pacient alergický. S takovým zdůvodněním začaly pojišťovny proplácet i jiné léky.

V některých případech ovšem snižovaly platby lékařům, kteří udělovali příliš mnoho takových výjimek.

Pacientům vadí i časté výpadky v dodávkách, například v mezidobí, kdy soutěž o rabatovou smlouvu vyhrál jiný výrobce.

S vedlejšími účinky

K nespokojeným pacientům se přidali lékárníci, kterým příkazy pojišťoven nabouraly smluvní politiku s dosavadními dodavateli, a menší farmaceutické firmy, které rabatové smlouvy vyháněly z trhu.

Pojišťovny nakonec začaly uzavírat smlouvy s více výrobci léků se stejnou účinnou látkou, a tím vrátily lékařům a pacientům možnost volby mezi léky jednoho druhu.

Návrh českého lékárnického grémia je ještě tvrdší, než byl na počátku německý model. V Česku se nepočítá s tím, že pojišťovny budou proplácet jiný lék, i když bude mít pacient alergickou reakci na přípravek, který obstál v rabatové soutěži.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy