Hasiči řešili v sobotu odpoledne v Liberci především odčerpávání vody, neprůjezdné byly některé ulice. Deště zasáhly celé Liberecko, stoupaly zde hladiny potoků a řek. Krajští hasiči řešili přes 30 událostí, včetně vyprošťování auta z propadu zeminy, evakuovat museli dětský tábor u Mníšku na Liberecku.
15:40 h - V Liberci, ulici Rychtářská, došlo k propadnutí zeminy následkem přivalu vody. Hasiči zajistili a následně vyprostili osobní vozidlo pomocí lanového navijáku. Vozidlo bez poškození předali majitelce. pic.twitter.com/mDesOKmZEM
— HZS LIBERECKÉHO KRAJE (@hzs_lk) July 17, 2021
Intenzivní déšť zvedl hladiny potoků a řek také na Děčínsku. V Mikulášovicích se protrhla hráz rybníka a voda zatopila sklep nedalekého rodinného domu. V sousedním Vilémově zaplavila voda silnici přímo před stanicí dobrovolných hasičů. Od 15:00 už hasiči na Děčínsku vyjížděli k více než 35 událostem, uvedli na svém Twitteru.
Voda komplikuje dopravu i na dalších místech v Ústeckém kraji. Podle policejních informací zaplavila voda i silnici z Hřenska směrem na Meznou, městská policie tam odklání dopravu. Pod vodou je silnice z Lobendavy směrem na Severní. Zaplavené jsou i silnice přímo v Děčíně. Voda je na silnici I/13 v oblasti Pětimostí, zatopené jsou i vozovky v Poštovní, Ústecké, Podmokelské a Hankově ulici.
Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) extrémně prší zejména ve Šluknovském výběžku. Nejvíc v oblasti Lobendavy, kde za čtyři hodiny spadlo zhruba 70 litrů vody na metr čtvereční. Labe ani žádná z řek zatím nedosáhly žádného povodňového stupně. Rychle ale stoupá hladina Mandavy ve Varnsdorfu, které do prvního stupně chybí jen pár centimetrů.
Výstraha meteorologů
Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od sobotního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje. "Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt," uvádějí meteorologové.
Nebezpečí podle nich budou představovat také kroupy a blesky spolu se silným větrem, který může lámat větve a vyvracet stromy. Lze proto očekávat problémy v dopravě a energetice.
Bouřky s intenzitou o něco nižší do nedělního rána hrozí i ve zbytku České republiky, varuje nově aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V přívalových deštích může místy spadnout kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. Nárazový vítr může lámat větve a škody mohou napáchat i blesky a kroupy.
Důsledkem bouřek bude vzestup hladin potoků a řek. Povodí Lužické Nisy a Smědé jsou z předchozích bouřek už nyní nasycena a na případné srážky budou reagovat velmi intenzivně, varují meteorologové. Na horním toku Lužické Nisy nevylučují dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně.
Na první, tedy nejnižší stupeň mohou do nedělního poledne vystoupat i další řeky a potoky na většině území České republiky. Varování před vzestupem hladin neplatí pouze pro většinu Karlovarského a Jihomoravského kraje, dále pro jižní polovinu krajů Olomouckého a Zlínského a také pro Svitavsko a Poličsko.
VIDEO: Obrovská tragédie v Německu.