Skandál vyznamenaného historika. Na univerzitě měl ve velkém krást cenné knihy

Jan Horák Jan Horák
11. 12. 2023 11:38
Jeden z nejrespektovanějších pedagogů pražské filozofické fakulty se podle zjištění Aktuálně.cz dostal do vážných problémů. Musí předstoupit před trestní soud, kde se bude zodpovídat z obžaloby. Podle ní se dopustil deliktu přímo na fakultní půdě. Z jejího depozitu měl ukrást několik desítek cenných titulů, jejichž hodnota přesahuje čtvrt milionu korun.
Aleš Pohorský (vlevo) a francouzský velvyslanec Pierre Lévy při odhalení busty básníka Guillauma Apollinaira v pasáži u Divadla Archa v Praze (2012).
Aleš Pohorský (vlevo) a francouzský velvyslanec Pierre Lévy při odhalení busty básníka Guillauma Apollinaira v pasáži u Divadla Archa v Praze (2012). | Foto: ČTK

Řád akademických palem, udělovaný francouzským ministerstvem školství, představuje jedno z nejstarších vyznamenání pro civilní osoby udělované ve Francii. Náleží lidem excelujícím na poli vědy, vzdělání a kultury, zahraniční osobnosti ho dostávají za vynikající příspěvek k šíření francouzské kultury. Řád roku 1808 založil císař Napoleon.

Mezi jeho nositeli je také několik desítek Čechů, namátkou operní pěvkyně Ema Destinnová, zakladatel moderní české sociologie Miloslav Petrusek nebo disident a filozof Jan Sokol. Před deseti lety převzal řád také literární historik, romanista a překladatel Aleš Pohorský. Jak zjistilo Aktuálně.cz, právě Pohorský usedne na lavici obžalovaných.

"Obžaloba byla podána pro přečin krádeže, podstatou této trestní věci je odcizení historických knih z budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy," popsala Aktuálně.cz Eva Švíglerová, místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 pro trestní úsek, jenž bude kauzu, která nemá v akademickém prostředí obdoby, vyřizovat.

Knihy za 279 tisíc korun

Aleš Pohorský je kapacita svého oboru. Je považovaný za excelentního překladatele z francouzštiny a do francouzštiny, je znalcem díla básníka a dramatika Guillauma Apollinaira a jako hostující profesor přednášel na dvou z nejprestižnějších francouzských univerzit. Od roku 2000 řídil dvacet let Ústav románských studií na Filozofické fakultě.

Zkraje tohoto roku se však docent Pohorský podle obžaloby na půdě fakulty opakovaně choval v rozporu se zákonem. Prvních krádeží cenných svazků se měl dopustit v období od Silvestra loňského roku do letošního 5. ledna, další odcizil v období 6. až 9. ledna a poslední knihy podle státního zástupce ukradl 12. února.

Jak redakci potvrdila místopředsedkyně soudu, Pohorský měl sebrat osmatřicet knih za 279 tisíc korun. Státní zástupce pro něj žádá mírný trest. "V případě uznání obviněného vinným navrhuje peněžitý trest sto tisíc korun," podotkla místopředsedkyně. Hlavní líčení začíná tento týden, kauzu vyřizuje soudce Ondřej Lázna.

"Nebudu se vyjadřovat"

Co vedlo uznávaného vědce k jednání, jež ho v 70 letech přivedlo před trestní soud, není jasné. Akademik vysvětlení neposkytl. "Děkuji vám za zájem. V současné době se nebudu k této záležitosti vyjadřovat," odepsal redakci na dotazy. Pohorský je nyní řadovým pedagogem ústavu v oboru francouzština.

Mlčení obklopuje jeho případ i na dalších instancích fakulty. Vyjádřit se odmítl současný ředitel ústavu, který vedení převzal právě po vyznamenaném a nyní obžalovaném vědci. "Nepřísluší mi odpovídat na tyto dotazy," odepsal profesor Petr Čermák, který Aktuálně.cz odkázal na vedení fakulty.

"Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení se nyní k věci nebudeme vyjadřovat," uvedla však proděkanka pro vnější vztahy Michaela Slussareff. Není tak jasné, jestli fakulta vůči Pohorskému přijala kvůli případu nějaké opatření, například zda jej do pravomocného vyřešení případu odstavila od výuky.

Trestní kauza vysokoškolského pedagoga spojená s jeho působením na univerzitě je v českém prostředí výjimečná. Když už akademici skončí jako obžalovaní, týká se to jejich soukromého života. Krajský soud v Brně roku 2018 projednával kauzu, kdy akademik vyhrožoval dcerám smrtí. Pražský pedagog zase před 17 lety falešně nahlásil bombu na letišti.

 

Právě se děje

Další zprávy