Podpora ANO a ČSSD od září stagnuje, KSČM se propadla o tři procentní body

ČTK ČTK
22. 10. 2015 16:43
Pokud by se v říjnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězilo by hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. V závěsu by byla sociální demokracie s 26 procenty. Obě strany zaznamenaly stejnou podporu jako v září. Na třetím místě by skončila KSČM s 11,5 procenta, což je proti minulému měsíci pokles o tři procentní body. Na dalších místech by se umístily s 9 procenty TOP 09 a se 7 procenty ODS. Přes hranici 5 procent potřebných pro vstup do Sněmovny by se dostali už pouze lidovci.
Volby, ilustrační foto.
Volby, ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Volby do Sněmovny by v říjnu stejně jako v předchozích měsících vyhrálo podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hnutí ANO před ČSSD, jejich podpora ze strany voličů se přitom nezměnila.

Naproti tomu třetí komunisté si od září pohoršili, a dostali se tak na úroveň z počátku letošního roku. 

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

ANO by v říjnu volilo stejně jako v září 29,5 procenta lidí. Sociální demokracie by měla 26 procent, tedy podobně jako o měsíc dříve. KSČM by však dostala proti devátému měsíci o tři procentní body méně hlasů, tedy 11,5 procenta.

Naposledy byla strana na této úrovni letos v únoru a březnu, v dalších měsících hlasů pro ni přibývalo.

Žádná nová strana by se do Sněmovny neprobojovala

V závěsu za KSČM by skončila TOP 09 s devíti procenty hlasů, měla by tak o 2,5 bodu více hlasů než v září. ODS by volilo sedm procent lidí a těsně nad hranicí pěti procent nutných pro vstup do Sněmovny by skončili lidovci. Žádná jiná strana by ji už nepřekročila. Podpora ODS a lidovců se nezměnila.

CVVM zjišťovalo i stranické preference, které ale nelze zaměňovat s volební prognózou, přestavují totiž aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti.

Stejně jako volební model ale preference vede ANO, které podle nich získalo 20 procent příznivců. S ČSSD v říjnu sympatizovalo 17,5 procenta lidí a s KSČM 7,5 procenta občanů. TOP 09 preferovalo 5,5 procenta občanů, ODS 4,5 procenta a lidovce čtyři procenta dotázaných.

Podle průzkumu, který agentura provedla v první polovině října mezi tisícovkou lidí starších 18 let, by k volbám přišlo 57 procent dotázaných. Pětatřicet procent lidí uvedlo, že nikoliv, a osm procent nebylo ještě rozhodnuto. V říjnu 2013 hlasovalo pro své zástupce do Sněmovny téměř 60 procent voličů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy