Praha/Brusel - České uhelné elektrárny, hutě či chemičky už třetí rok po sobě vypustily méně oxidu uhličitého, než jim Brusel povolil. Znamená to, že si opět mohou vydělat miliardy korun.
Emisní povolenky, které české podniky nevyčerpaly, totiž mohou prodat jiným firmám v Evropě, které naopak bruselský limit překročily.
Podle aktuálních údajů Evropské komise vypustily české podniky 87,8 milionů tun oxidu uhličitého, přičemž povolenky měly až na 97,6 milionů tun. Za poslední tři roky, kdy Evropská komise zavedla emisní povolenky a systém s jejich obchodováním, ovšem české firmy vypustily zatím nejvíc oxidu uhličitého.
V roce 2005 měly podniky rezervu asi patnáct milionů tun, v roce 2006 to bylo čtrnáct milionů a vloni zhruba deset milionů.
Z prodávajícího nakupující
Na letošní rok ovšem Brusel přidělil českým firmám výrazně méně povolenek než v předchozích letech. Chemičky nebo elektrárny mohou letos vypustit celkem 86,8 milionů tun, což už je méně než loni.
Některé společnosti se tak mohou dostat do situace, že budou muset emisní povolenky nakoupit, anebo musí své exhalace snížit. Oboje bude poměrně nákladné.
"Jsem přesvědčen, že Evropská komise poškodila Českou republiku při přidělování emisních povolenek," prohlásil ministr průmyslu Martin Říman.
Česká vláda podala na Brusel žalobu
Kabinet požadoval po Evropské komisi, aby českým podnikům přidělil na období let 2008 až 2012 povolenky na více než sto milionů tun oxidu uhličitého na každý rok. Brusel byl ochoten vydat jen necelých 87 milionů tun.
Proto vláda na návrh ministra průmyslu Římana vloni rozhodla o tom, že na Evropskou komisi podá žalobu. Soud o ní ovšem ještě nerozhodnul.
"Každá členská země má právo se proti rozhodnutí postavit, ale bude muset dokázat, že komise postupovala vůči ní diskriminačně," reagovala na žalobu mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Barbara Helfferichová. Dodala, že u všech zemí uplatňuje komise stejná kritéria.
"Jsme plně přesvědčeni o tom, že jsme nepostupovali diskriminačně vůči nikomu a že naše rozhodnutí u soudu obstojí," dodala mluvčí.
Proti žalobě se ohradil ministr životního prostředí Martin Bursík, který s ní od počátku nesouhlasil. "Cílem systému je snižovat emise skleníkových plynů, nikoli nechat firmy vydělat na prodeji povolenek, které jim přebývají díky příliš benevolentímu přidělování," řekl Bursík, podle něhož Brusel měří všem zemím stejným metrem.